Pracovní skupina Rady EU pro Agendu 2030 pro udržitelný rozvoj
Pracovní skupina pro Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 sleduje, monitoruje a přezkoumává vnitřní a vnější provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v jednotlivých odvětvích politiky na úrovni EU. Pracovní skupina rovněž poskytuje fórum pro výměnu informací o provádění na úrovni členských států.
Pracovní skupina se zabývá zastřešujícími průřezovými otázkami souvisejícími s prováděním Agendy 2030 a hodnotí pokrok dosažený při provádění cílů udržitelného rozvoje na úrovni EU integrovaným a soudržným způsobem.
V souladu se závěry Rady o „Udržitelné evropské budoucnosti: 2030“ ze dne 20. června 2017 pracovní skupina pomáhá zajišťovat systematické, účinné, participativní, transparentní a integrované následné kroky a přezkum provádění cílů udržitelného rozvoje na úrovni EU, aby bylo možné sledovat pokrok, hodnotit dosažené výsledky a zajistit odpovědnost.
Pracovní skupina rovněž hraje vedoucí úlohu při koordinaci a přípravě společných přístupů a postojů EU v součinnosti s dalšími příslušnými orgány EU s ohledem na příslušné mezinárodní dialogy, procesy a fóra o udržitelném rozvoji, kterých se EU a její členské státy účastní nebo budou účastnit, zejména v rámci OSN.
Členy pracovní skupiny jsou zástupci členských států EU a jejích jednání se účastí i zástupci Evropské služba pro vnější činnost a Evropské komise.
Další evropské platformy podporující udržitelný rozvoj
Aktivity podporující udržitelný rozvoj v Evropě realizují také nestátní organizace a iniciativy.
Evropská síť pro udržitelný rozvoj (ESDN)
Evropská síť pro udržitelný rozvoj (ESDN) je sdružení a síť veřejných správců a dalších odborníků, kteří se zabývají strategiemi a politikami udržitelného rozvoje v Evropě.
ESDN byla založena v roce 2002. V listopadu 2019 se ESDN stala neziskovým sdružením zabývajícím se relevantními výzvami a příležitostmi souvisejícími s udržitelností a udržitelným rozvojem, které jsou ve veřejném zájmu a týkají se zejména členů sdružení. Asociace ESDN se jako platforma pro vzdělávání a výměnu zkušeností zabývá především otázkami souvisejícími s přípravou a realizací národních strategií a procesů sloužících k naplňování mezinárodních závazků souvisejících s udržitelným rozvojem, především Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 a s ní souvisejících Cílů udržitelného rozvoje (SDGs). Sdružení rovněž podporuje celoevropský dialog a výměnu zkušeností s postupy na podporu udržitelného rozvoje a poskytuje poradenství politickým činitelům na evropské, národní a nižší než národní úrovni. ESDN má více než 400 členů a partnerů pocházejících z více než 40 zemí.
Více informací naleznete na: https://www.esdn.eu/
CONCORD
CONCORD je Evropská konfederace nevládních organizací, které se zabývají udržitelným rozvojem a mezinárodní spoluprací. Tvoří ji 57 členských organizací, které zastupují více než 2600 nevládních organizací z celé Evropy. Konfederace je dlouhodobým partnerem pro jednání s orgány EU v oblasti politiky udržitelného rozvoje a mezinárodní spolupráce.
Více informací naleznete na: https://concordeurope.org