
Cíl 12: Krajina ČR je pojímána jako komplexní ekosystém a ekosystémové služby poskytují vhodný rámec pro rozvoj lidské společnosti.
12.1 Optimalizuje se podíl orné půdy, zvyšuje se podíl krajinných prvků a trvalých travních porostů na zemědělském půdním fondu.
12.2 Zvyšuje se ekologická stabilita lesních porostů.
12.3 Snižuje se zábor zemědělské půdy ve městech i volné krajině.
12.4 Hodnocení ekosystémových služeb je začleněno do rozhodovacích procesů.
Ke krajině by mělo být přistupováno komplexně a s důrazem na její ochranu. Cenné části krajiny je potřeba chránit a u degradovaných částí podnikat kroky k jejich revitalizaci. Současné nástroje chceme revidovat tak, aby došlo k jejich aktualizaci a k prohloubení vzájemného souladu.
Českou krajinu ohrožuje eroze, a proto chceme podporovat vhodná protierozní opatření, např. zatravňování. S tím mají souviset i podmínky zemědělských dotací, které zohledňují zvyšování schopnosti půdy zadržovat vodu v krajině, zlepšování úrodnosti půdy a obnovu biologické rozmanitosti.
Ekologické zemědělství je přínosné jak pro krajinu, tak pro zdraví lidí a zvířat. Měly by tedy být podporováno nejen poradenstvím a programy finanční podpory pro zemědělce, ale také podporou výrobků v obchodech.
Lesy mají v krajině nezastupitelnou roli. Podporujeme tedy cílené zalesňování, které zohledňuje přirozenou skladbu lesa a další potenciálně negativní aspekty výsadby. Zalesňování je navíc podobně jako zatravňování považováno za protierozních opatření.
Pro výskyt volně žijících živočichů hrají velkou roli migrační koridory. Podporujeme zachování a vytvoření migračních koridorů zejména pro velké savce. Vhodným nástrojem pro tento záměr je územní plánování. Kde již územní plánování nelze měnit, např. v případě velkých těles silnic a dálnic, tam je nezbytné zajistit příčné zprůchodnění. U migrace zvířat vázaných na vodu se pak jedná především o zprůchodnění v podobně jezů.