
Cíl 20: Územní veřejná správa cíleně využívá nástroje pro udržitelný rozvoj municipalit
20.1 Ústřední státní správa metodicky podporuje a rozvíjí nástroje udržitelného rozvoje municipalit.
20.2 Územní veřejná správa má dostatečné institucionální kapacity pro výkon agendy udržitelného rozvoje.
Podpora udržitelného rozvoje v obcích a regionech je podmíněna efektivním využíváním různých nástrojů, zejména plánovacích nástrojů, finančních mechanismů, legislativních a administrativních opatření i inovací s důrazem na zapojení místních aktérů a spolupráci s partnery z veřejného i soukromého sektoru. Klíčová je zde komunikační i metodická podpora z ústřední úrovně v šíření povědomí o nástrojích udržitelného rozvoje i v odborné podpoře zavádění jednotlivých principů udržitelného rozvoje do praxe s přihlédnutím ke specifikům jednotlivých obcí a regionů.
Spolupráce mezi různými úrovněmi veřejné správy je klíčová pro efektivní implementaci udržitelných strategií a sdílení osvědčených postupů posilování vyváženého dlouhodobého rozvoje území. Důležitá je role státu podpory obcím i krajům v procesech pravidelného monitorování a hodnocení efektivity využívaných nástrojů udržitelného rozvoje a hodnocení dosažených výsledků ve smyslu průběžného zlepšování a přizpůsobování strategií na základě získaných dat.
Současné výzvy udržitelného rozvoje zvyšují i nároky veřejné správy na výkon jednotlivých agend a nároky na odbornost v řízení agend, v komunikaci s veřejností a dalšími subjekty, v kompetentním plánování a v práci s daty a vyhodnocování výsledků. Krajské, městské i obecní úřady by měly dále rozvíjet všestrannou spolupráci včetně mezinárodní a zajistit přenos příkladů dobré praxe na všech úrovních. Je nezbytné podporovat zvyšování odbornosti zaměstnanců veřejného sektoru prostřednictvím vzdělávacích programů, školení a výměny zkušeností ve smyslu posilování jejich schopností řešit komplexní problémy udržitelného rozvoje území.