Odpovědné nakupování vnímáme jako proces, při kterém zadavatel nakupuje produkty, služby a stavební práce, které potřebuje, přičemž získává maximální hodnotu za peníze vytvářením prospěchu pro společnost a ekonomiku, a minimalizací negativních dopadů na životní prostředí. Odpovědné nakupování tak propojuje ekonomické, sociální i environmentální aspekty a má tak blízko k tzv. principu 3E, který zahrnuje hospodárnost (economy), účelnost (efficiency) a efektivnost (effectiveness).
Cílem odpovědného nakupování je motivovat veřejnost, veřejné i soukromé subjekty ke změně spotřebních návyků a k zamyšlení nad tím, jaké pozadí stojí za produkty a službami, které nakupujeme a následné využíváme. Odpovědným nakupováním můžeme nejen minimalizovat náš dopad na životní prostředí, ale rovněž podpořit zajímavé projekty, či regionální produkty ze všech koutů naší země. Ekologické chování je totiž i ekonomické. Odpovědnou volbou můžeme pomoci spotřebovávat méně zdrojů a energie a méně znečišťovat planetu.
Jak poznám, které produkty jsou šetrné k životnímu prostředí? Pro lepší orientaci stačí u produktů vyhledat tzn. Ekoznačku. Právě Ekoznačka nám umožňuje snadný výběr produktů šetrnějších k životnímu prostředí a firmám pomáhá jasně odlišit jejich výrobky od konkurence. Dále můžete věnovat pozornost programu EMAS, který je systémem environmentálního managementu a je garantovaný státem, či Evropskou komisí. Program EMAS umožňuje organizacím deklarovat tím nejdůvěryhodnějším způsobem, že v rámci své činnosti dbají na ochranu životního prostředí a že při produkci výrobků či poskytování služeb zvažují své dopady na životní prostředí.
Jak se mohu zapojit jako jednotlivec?
- Nakupujte pouze to, co skutečně potřebujete. Vsaďte na kvalitu a ne na kvantitu.
- Upřednostňujte environmentálně šetrnou zábavu, např. pěší výlet do přírody.
- Vybírejte si produkty s minimálním množstvím obalů.
- Vyhýbejte se věcem, které jsou jen na jedno použití. Snažte se produkty nejdříve opravit, než je vyhodíte.
- Zbytečně neplýtvejte energiemi a surovinami.
- Nevytvářejte zbytečný odpad, popř. se jej snažte recyklovat či řádně vytřídit.
- Podporujte místní výrobce a využijte místních surovin.
- Zkuste si vypěstovat ovoce a zeleninu na vlastní zahrádce, popř. využijte lokálních farmářů.
- Nové produkty vybírejte s rozvahou. Dávejte přednost produktům s ekoznačkou a českým produktům.
- Nenechte se strhnout reklamou.
- Zajímejte se, jak a co nakupuje vaše město, kraj nebo státní správa.
Jak se mohu zapojit jako veřejná sféra?
- Využijte Metodiku pro environmentálně odpovědný přístup při zadávání veřejných zakázek a nákupech státní správy a samosprávy. Tato metodika vám pomůže vybrat opatření, které lze přijmout a snížit dopady na životní prostředí. Metodické listy se zaměřují např. na šetrný provoz budov, výpočetní techniku, používání papíru aj. Kompletní informace naleznete zde.
- K usnadnění environmentálně šetrného zadávání existuje rovněž řada metodik vypracovaných Evropskou komisí, hovoří se o tzv. zelených veřejných zakázkách – GPP, Green Public Procurement.
- Environmentálně šetrné nakupování je součástí širšího konceptu odpovědného/ udržitelného nakupování, které zohledňuje sociální, ekonomické i environmentální dopady veřejných nákupů. Metodiky a příklady dobré praxe najdete zde: sovz.cz.
- Využijte pokyny ISO 20400: Udržitelné nakupování.
Jak se mohu zapojit jako firma?
- Vytvořením strategie pro odpověděné nakupování a jejím naplňováním, inspirovat se lze např. Metodikou pro veřejnou správu, případně pokyny ISO 20400.
- Připojit se do Programu EMAS.
- Komunikovat aspekty udržitelnosti svých produktů a služeb, a tím podporovat poptávku po udržitelných výrobcích a službách.
- Spolupracovat se svým dodavatelským řetězcem na hledání udržitelných řešení.
Zapojte se i vy! Registrujte svůj nákup a pomozte nám podpořit odpovědné nakupování, které bude ku prospěchu společnosti i ekonomice a které zároveň minimalizuje negativní dopady na životní prostředí!
#nakupujemeodpovědně