MAKRO Cash & Carry ČR

MAKRO se zavazuje, že do roku 2020 zmizí z jeho poboček všechny plastové tašky a nebude již nadále pokračovat v jejich distribuci. Od zmíněného data budou v MAKRU ke koupi pouze tašky z ekologických a recyklovatelných materiálů.

Sektor: Firmy

MAKRO do roku 2020 zruší distribuci plastových tašek ve všech svých prodejnách

Konec jednorázovým plastovým taškám, které zatěžují životní prostředí. MAKRO se rozhodlo pomoct s omezením celosvětově zvýšené produkce plastů a jejich výrobu pro své pobočky zcela zrušit. Doteď byly na pokladnách ke koupi dva typy tašek – mikrotenové a foliové, kterých se během loňského roku prodalo 483 a 336 tisíc. Těm ale brzy nastane konec.

Již v prosinci 2018 uvedlo MAKRO na trh nákupní tašku s názvem „Byla jsem petkou“, která je vyrobena z recyklovaných PET lahví. Taška, jejíž struktura velmi připomíná textil, je určena pro opakované použití, je lehká, odolná, a navíc velmi snadno vypratelná. Jen za prosinec loňského roku se jí v celé síti MAKRO prodalo 4 471 kusů. Nabídku těchto tašek plánuje MAKRO rozšířit i o větší formát.

Prodejny předpokládají vymýcení plastových variant již do konce června 2018. Čím dál více oblíbenou alternativu „Byla jsem petkou“ pak doplní klasické papírové tašky. V blízké budoucnosti by se na pobočkách měla objevit také varianta tašek vyrobená z kukuřičného škrobu, tudíž zcela kompostovatelná a vyráběná místním dodavatelem, čímž chce MAKRO podpořit rovněž lokální výrobu.

Daným postupem se MAKRO zavazuje ke splnění 12. cíle udržitelného rozvoje, který zaručuje Odpovědnou výrobu a spotřebu. Počínaje uvedením alternativy „Byla jsem petkou“ chce MAKRO distribuci plastových tašek postupně snižovat a zcela přestat s jejich prodejem již tento rok, nejpozději však do roku 2020. Síť prodejen si tak klade za cíl působit ve vnější dimenzi, tedy zvýšit produkci recyklovatelných zdrojů a pozvednout ochranu životního prostředí v České republice.


Trvání závazku: od 1. 12. 2018 do 1. 1. 2020


Cíle a indikátory

Do roku 2020 chce MAKRO v ČR zrušit distribuci plastových tašek a kompletně je nahradit taškami z recyklovatelných materiálů. Díky zavedení recyklovaných tašek „Byla jsem petkou“ chceme do roku 2020 snížit prodej plastových tašek o 20 %.
Po roce 2020 zavedená opatření ušetří přibližně 400 tisíc mikrotenových a 300 tisíc foliových tašek ročně.


Cíle udržitelného rozvoje

12. Odpovědná výroba a spotřeba


Více se dozvíte na: https://www.makro.cz/udrzitelnost#udrzitelnynakup