Zapojte se!

Staňte se součástí Dobrovolných závazků

Myšlenka Dobrovolných závazků je jednoduchá. Firmy, obce nebo neziskovky si vymyslí konkrétní aktivity pro udržitelný rozvoj. A ty si registrují na stránce Dobrovolné závazky.

Může jít o snížení spotřeby plastů při výrobě, o systém zaměstnávání rodičů na zkrácené úvazky, výsadbu nové zeleně ve vašem městě nebo ježdění na kole do práce. To všechno jsou kroky k udržitelné budoucnosti České republiky.

Co pro to musím udělat?

Ze všeho nejdřív je potřeba se registrovat. K tomu si musíte vytvořit uživatelské jméno a vyplnit e-mail, na který vám pošleme heslo.

Jak můžu registrovat svůj závazek?

Po přihlášení se otevře přihlašovací formulář. V něm budete muset vyplnit řadu údajů.

Název závazku: Stačí pár slov. Podle názvu se budou orientovat další návštěvníci stránky, tak jim to naservírujte stručně a výstižně.

Stručný popis závazku: Tady máte o něco větší prostor. Stačí ale jedna, dvě věty o tom kdo jste a co děláte.

Podrobné informace o závazku: Zde máte větší, téměř neomezený prostor, jednak představit sami sebe, jednak podrobně popsat svůj Dobrovolný závazek. Nebojte se jednoduchosti. Stačí, když odpovíte na takzvané dětské otázky: kdo, co, kde, kdy, jak a proč.

Cíle udržitelného rozvoje: Vyberte si jeden nebo více ze 17 Cílů udržitelného rozvoje. Takový, který nejvíce odpovídá vašemu Dobrovolnému závazku.

Začátek závazku: Vyberte konkrétní datum začátku vašeho Dobrovolného závazku

Konec závazku: Vyberte konkrétní datum ukončení vašeho Dobrovolného závazku

Místo: Uveďte konkrétní adresu nebo město, abychom mohli ukázat na mapě, kde všude jsou aktivní Dobrovolné závazky

Vnitřní / vnější dimenze: Jde nám o to rozlišit, zda se Dobrovolný závazek zaměřuje na vaše zaměstnance nebo na vás samé (vnitřní dimenze) nebo zda je cílem veřejný prostor či kdokoli z obyvatel Česka (vnější dimenze)

Cíle a indikátory: Stanovte si měřitelné cíle pro váš Dobrovolný závazek, které se dají ideálně vyjádřit ve fyzikálních jednotkách, případně procenty. Je to velmi důležité.

Obrázek: Pokud máte fotografii nebo vhodnou grafiku, směle sem s ním.

Webové stránky: A nakonec přidejte odkaz na webové stránky. Pokud je máte.

Jak můžu registrovat příklad Dobré praxe?

Nejdříve musíte mít zveřejněný Dobrovolný závazek. Poté vyplníte prakticky stejný formulář, pouze bez cílů a indikátorů.

Objeví se můj Dobrovolný závazek nebo Dobrá praxe hned po odeslání formuláře na webu?

Ne. Nejdříve jej musíme zkontrolovat, zda něco nechybí nebo zda se třeba nenahrála špatně fotografie. Může to trvat i několik dní. Pak se text zamkne a vy ho už nemůžete upravovat. (Pokud přijdete později na nějaké chyby, opravíme je my).

A tím to pro mě končí?

Ne tak úplně. Do roka a do dne od zveřejnění vašeho Dobrovolného závazku po vás budeme chtít krátký report. Tedy zda se podařilo naplnit cíle závazky, pokud ne tak případně proč. Nemusíte se bát přílišné formálnosti. Cílem je hlavně poučení pro další zájemce o Dobrovolné závazky. Vaše zpráva jim může pomoct vyhnout se chybám, kterými jste prošli vy.

Co když nebudu nijak reagovat. Zůstane i tak můj Dobrovolný závazek na webu?

Ne, jednou ročně vám pošleme žádost o report. Pokud na ní nebudete reagovat a nedoručíte nám report do šesti měsíců po upozornění, váš závazek se změní na neaktivní a nebude na webu vidět.

Proč po mě chcete zveřejnění e-mailu na webu Dobrovolné závazky?

Pokud chcete, můžete nám dát zvlášť svolení ke zveřejnění vašeho e-mailového kontaktu. Naším cílem je propojovat firmy, obce nebo občany, kteří se zabývají udržitelným rozvojem. Třeba proto, aby se mohli vzájemně poučit z vlastních chyb. A nejjednodušší je, aby se vy mohli rovnou domlouvat mezi sebou díky dostupným kontaktům.

A to je tedy všechno?

Určitě ne. Vaše Dobrovolné závazky a příklady Dobré praxe budeme rádi propagovat na našem webu nebo na Facebooku. Plánujeme pořádat setkání, na které by byli zváni všichni autoři Dobrovolných závazků. A v neposlední řadě budou Dobrovolné závazky součástí Zpráv o kvalitě života a její udržitelnosti v rámci Implementace Strategického rámce ČR 2030.