Trhy na Jiřáku

Na Trhy na Jiřáku přichází návštěvníci čtyři dny v týdnu za kvalitními potravinami a zbožím. Proto jsme chtěli zlepšit i způsob, jakým si svůj nákup odnesou. Od února 2019 jsme proto přešli na koncept bezobalového trhu.

Sektor: Veřejný sektor

#trhybezplastu >

Výčet opatření

Zákazníci si mohou zakoupené zboží odnášet ve vlastních boxech, nádobách a taškách, které hned po prvním použití neskončí v koši.
Snažíme se je k používání opakovaně použitelných obalů motivovat na našich sociálních sítích i tematickými akcemi přímo na trhu, jako např. workshop s neziskovou organizací Bezobalu.

Cílem workshopu, který proběhne 5., 13. a 27. dubna 2019, bude seznámit návštěvníky trhu s bezobalovým nakupováním, které vyžaduje určitou přípravu a invenci. V Bezobalu jsou na nakupování do znovupoužitelných obalů experti a rádi je udělají i z vás.

Pro návštěvníky, kteří si zrovna vlastní tašku zapomenou, jsme vyrobili textilní tašky, které rozdáváme přímo na trhu. Na nákupy si můžete na Jiřáku pořídit i proutěný košík.

Pivo či kávu si u některých stánků můžete kromě do vlastního kelímku pořídit o do těch zálohovaných, které buď později vrátíte přímo na trhu, nebo v případě nádob Otoč kelímek v jakékoli zapojené prodejně v ČR. Výhledově bychom ale rádi, abyste si všechny nápoje mohli vypít z vratných kelímků.

Jednorázové varianty jsou u nás zpoplatněné, návštěvníci trhu mají navíc možnost je po konzumaci důsledně vytřídit, a to včetně bioodpadu. I u jednorázových variant se ale snažíme co nejvíce plastu zbavit, proto prodejce podporujeme a pomáháme jim hledat vhodné materiály.

Očekávaný přínos

Naši návštěvníci nás sami přesvědčili, že #trhybezplastu jsou potřeba. Doufáme proto, že k udržitelnějšímu způsobu nakupování motivujeme i další a že se (nejen) s našimi látkovými taškami budou vracet co nejdéle.

Dále chceme #trhybezplastu rozvíjet a jednorázové obaly používat co nejméně. Třeba díky workshopům bezobalového nakupování s Bezobalu.

Doufáme, že #trhybezplastu budou přínosem nejen pro trhy samotné, ale také pro široké okolí a budou vzorem pro další veřejné akce.


Trvání závazku: od 02/13/2019 doVíce se dozvíte na: http://trhyjirak.cz/clanky/trhybezplastu