Kristýna Minaříková

Je vážně nutné si dávat pečivo nebo ovoce a zeleninu do sáčku? Je potřeba si kupovat kosmetiku v plastu? A pokud je to potřeba, můžeme pro tyto produkty najít další využití?

Sektor: Jednotlivec

Stop plastům a zbytečnému odpadu! >

Výčet opatření

Jdu na nákup a automaticky beru plátěnou tašku a látkové pytlíky. Stojím u pokladny a vidím před sebou paní, která má různé druhy zeleniny nebo ovoce a nezapomene jednotlivou položku dát do sáčku. Ale no tak! Banány, okurky, cibule a mnoho dalších přece žádný sáček ani nepotřebují, mají svůj vlastní obal. Proč to tedy komplikovat? Není nic jednoduššího než si objednat na internetu látkové pytlíky nebo si je klidně vyrobit doma např. ze staré záclony nebo jiného kusu látky a při cestě do obchodu si je zabalit do plátěné tašky. A to je další bod. Není potřeba na každý nákup si brát novou igelitovou tašku, nehledě na to, že vás určitě nebaví doma ta narůstající hromádka igelitek. Stačí si pořídit plátěnku, pytlíky a nakupování je hned radostnější. Samozřejmě je zde nutné podotknout, že by jsme se měli vyhýbat potravinám, které mají plastový obal. Ať už jde o luštěniny, jogurty, džusy, sýry apod. Ve všech případech je tu „druhá cesta“ a to bezobalové obchody nebo potraviny, které jsou např. ve skle.
A co téma kosmetika? Není to tak dávno a většina mých produktů byla v plastu. Jsem šťastná, že dnes už tomu tak není a veškeré moje kosmetické potřeby jsou ve skle nebo úplně bez obalu. A nejde zde jen o plasty, ale také o zbytečný odpad. Místo sprchových gelů, různých šamponu a kondicionérů si kupte tyto produkty v tuhé variantě. Odličování? Není potřeba každý den vyhazovat několik kosmetických tamponů, kupte nebo si vyrobte látkové tampony, které můžete používat i několik měsíců. Použiji, vyperu a mohu používat znovu, není to paráda? Žádný zbytečný odpad. Nenechme se ale zlákat tím,že na internetu je ohromné množství věcí, které by jsme si měli koupit, aby jsme omezili plasty nebo zbytečný odpad. Držme se hesla, že míň je víc.

Očekávaný přínos

A co tím chci říct? Derou se mi slzy do očí, když vidím, jak jsme k naší přírodě neohleduplní a lhostejní. A také nám tyto naše neohleduplné skutky vrací. A proto je nejvyšší čas s tím začít něco dělat. A pokud se Vám to zdá někdy zbytečné, např., když stojíte frontu v obchodě s látkovým pytlíkem v ruce a před Vámi je 10 lidí, kteří mají sáčky, nevěšte hlavu. Nepotřebujeme jednoho člověka, který bude 100% zero waste, ale tisíce lidí, kteří budou malými krůčky pomáhat planetě. A proto Vás prosím, zkuste se zamyslet, jak byste ji mohli ušetřit. Je to naše jediné místo na život. Musíme o ni pečovat a ulehčit ji všude, kde jen to půjde.


Trvání závazku: od 05/15/2019 doVíce se dozvíte na: