Teru Menclová

Problém přemíry plastových obalů jsem si pořádně uvědomila až ve chvíli, kdy jsem začala pravidelně cestovat. A to nemluvím jen o asijských zemí, které jsou nadužíváním plastů všeobecně známé. Týká se to především nás, individuálních cestovatelů. Plastové obaly a produkty totiž sami často (možná i nevědomky) používáme. Proto se s potěšením zapojuji do výzvy #dostbyloplastu, abych mohla dále rozšířit povědomí o tom, jak cestovat zodpovědněji a šetrněji k životnímu prostředí.

Sektor: Jednotlivec

Na cestách zodpovědně a bez plastu >

Výčet opatření

Nákup balené vody je jedna z prvních věcí, která by se měla na cestách omezit. Abych předcházela nakupování zbytečných PET lahví, pořídila jsem si pevnou cestovní lahev, kterou v případě potřeby vždy doplňuji. Na cestách do rozvojových zemí, kde není pokaždé přístup k pitné vodě, se mi zase osvědčuje filtrační lahev, která veškeré nečistoty spolehlivě odfiltruje. A pokud si nejsem opravdu jistá, použiju ještě purifikační tablety. Ty se dají pořídit v kterékoliv lékárně.

Dalším problémem jsou igelitové sáčky a tašky, případně plastové obaly, do nichž je často baleno ovoce a zelenina. V kufru mi proto nikdy nesmí chybět několik plátěných tašek a sáčků, s nimiž pak obrážím všechny obchody i tržiště. Předbalené čerstvé potraviny se snažím nekupovat.

Cesty nebývají jen o poznávání nových míst, ale i o relaxu. Jednou za čas proto neuškodí dát si nějaký drink, džus s čerstvého ovoce, případně třeba mladý kokos. V tomto případě jsou trochu nenápadným problémem také plastová brčka. Naštěstí však existuje spousta zodpovědných firem, které prodávají různé varianty ekologických brček, od bambusových až po kovová.

V zemích se silnou tradicí pouličního stravování je občas skoro nemožné vyhnout se plastovým talířům či příborům. Pro tyto účely s sebou na cesty vždy beru vlastní příbor a alespoň jednu krabičku na jídlo. Jednorázové plastové nádobí pak mohu s díky odmítnout. A to samé platí i v případě kávy. Od té doby, co jsem si pořídila vlastní keepcup, se nemusím trápit nadměrnou spotřebou nerecyklovatelných kelímků.

Plasty se v konečném důsledku dají ušetřit i v případě kosmetiky. V dnešní době není problém pořídit si na cesty tuhé šampony a mýdla, olejíčky ve skleněných lahvičkách či bambusové dřevěné kartáčky na zuby.

Očekávaný přínos

Cestování představuje, například i vzhledem k letecké a lodní dopravě, obrovskou zátěž pro naší planetu. Proto se snažím podnikat co nejvíce kroků, abych svůj dopad maximálně snížila. Netýká se to samozřejmě jen nepoužívání jednorázových plastů, ale i dalších oblastí, jako je třeba podpora fairtrade módy, užívání přírodní kosmetiky či vyhýbání se neetickým turistickým atrakcím. Mým cílem je, aby se postupně co největší část cestovatelů naučila zodpovědnosti vůči nejen naší planetě jako celku, ale i cizím zemím a kulturám.


Trvání závazku: od 04/01/2019 do 04/01/2029Více se dozvíte na: