Pracovní podmínky a ekologická náročnost jsou problémy notoricky spojené s asijskými textilkami. Veřejnou debatu kolem dováženého textilu rozvířila v posledních měsících i videa z Norska a Česka.

Asijské země si s více než 70% podílem na importu oblečení do Evropy v tomto kontextu pozornost zaslouží. Největší dodavatelé jsou Čína (38 %), Bangladéš (11 %), Indie (7 %) a Pákistán (3 %). Téma produkce textilu získalo poslední dobou velkou publicitu díky norské reality show, která vyslala módní bloggery do továrny v Kambodži. V českém kontextu pak vzbudila ohlas fiktivní reportáž Bangladéšské televize o zbourání OP Prostějov, kterou natočil Filip Remunda a publikoval Deník Referendum.

Nízké mzdy a ekologické dopady

Nejkřiklavějším problémem jsou pracovní podmínky dělníků v továrnách. Ti pracují dlouhé hodiny, někteří bez jediného volného dne v týdnu. Mnozí nemají pracovní smlouvu, takže mohou být snáz propuštěni, a v případě zranění nebo smrtelné nehody nemají jejich blízcí nárok na odškodnění. Jejich mzdy jsou nižší než v jiných sektorech, takže mají často problém uživit za ně své rodiny. V posledních letech navíc reálné mzdy s výjimkou Číny klesaly. Odborové organizace jsou často potlačovány a jejich zakladatelé jsou zastrašováni nebo nuceni z firmy odejít.

Druhá část problému je ekologická. Bavlna je náročná na vodu jak při pěstování, tak při zpracování. Pouze výroba jednoho kilogramu textilu spotřebuje asi 200 litrů vody. Další zátěží je barvení, při kterém se nejen spotřebuje čistá voda, ale také vznikne velké množství odpadní vody, která je pak často vypouštěna zpět do řek (to způsobuje křiklavé zbarvení řek v Číně z notoricky známých fotek).

Problému se věnuje například organizace Greenpeace, která v roce 2011 vytvořila seznam světových oděvních značek, jež za negativní efekty nesly odpovědnost, a následně vyzvala k účasti na iniciativě Detox, která má za cíl očistit produkci nejen textilu od použití jedovatých chemikálií.

Rozšiřující informace k problematice:

Zpráva Evropské komise

Publikace Greenpeace Špinavé prádlo 1. díl

Publikace Greenpeace Špinavé prádlo 2. díl