Každý člověk může svými rozhodnutími přispět k dlouhodobé udržitelnosti využívání naší planety a ke zmírnění dopadu klimatické změny, ale také žít o něco spokojeněji a zdravěji. Jak šetřit energii v domácnosti jsme si ukázali v minulém článku, v tomto se zaměříme na kancelář a dojíždění do práce.

Jak žijeme, co jíme, jaké věci si vybíráme, jaká je naše mobilita, naše návyky, vztah ke společnosti a životnímu prostředí? Podívejme se, jak můžeme přispět svojí „troškou do mlýna“, tedy k redukci naší uhlíkové stopy během svého každodenního života doma, na pracovišti nebo v osobní dopravě. Stačí jen trochu odpovědnosti a pozitivních návyků, aby každý z nás přispěl k udržitelnému rozvoji naší planety pro příští generace. I drobné změny pomohou snížit emise skleníkových plynů a navíc nám ušetří peníze. Dnes se zaměříme na opatření v kancelářích.

Šetřit energii kancelářských zařízení

V kancelářích se spotřebuje značné množství elektrické energie na vytápění nebo chlazení, osvětlení a provozní vybavení. Celková spotřeba elektřiny v pohotovostní elektronice se rovná roční spotřebě několika elektráren.Šetřit energii můžeme pouhým vypínáním počítače, monitoru a ostatního kancelářského zařízení při odchodu z práce, a také, když je nepoužíváme. Na počítači i monitoru aktivujme funkce řízení spotřeby, odpojujme napájecí kabely z notebooku, když na něm nepracujeme, vypínejme všechna zařízení a zhasínejme světla na konci pracovního dne. Nejlepší je mít propojena všechna zařízení na jeden napájecí kabel, abychom mohli snadno vypnout všechnu elektroniku najednou.

Kvantifikovat a snižovat emise

Společensky odpovědné organizace by měly upřednostňovat odběr energie, vyrobené z obnovitelných zdrojů, sledovat a vyhodnocovat svojí uhlíkovou stopu a dopad svých činnosti na životní prostředí. Mnoho firem ve světě přistupuje také k inventarizaci skleníkových plynů (Pro zajímavost: Zprávy MŽP o Národní inventarizaci skleníkových plynů ČR zde), co je významný sebekritický krok k měření a řízení vlivu daného subjektu na změnu klimatu. Inventarizace zdrojů firemních emisí, kvantifikovaných pomocí standardizovaných metod, napovídá, že většina těchto emisí pochází z vytápění a chlazení budov, z vozidel firemního vozového parku, spotřeby elektrické energie a pracovních cest zaměstnanců.

Kanceláře by měly sídlit v energeticky úsporných budovách, které využívají až o 35 % méně energie než klasické budovy. Účinné využívání energie snižuje rovněž i celkové provozní náklady budovy.

Snižování objemu odpadu, opětovné použití věcí a recyklace platí i pro kanceláře. Tiskněme pouze to, co skutečně potřebujeme, využívejme oboustranný tisk i kopírování. Nakupujme kancelářské potřeby pokud možno z recyklovaného materiálu. U staré elektroniky (např. počítače, monitory, mobilní telefony, faxy, televizory) je potřeba prověřit možnosti zpětného odběru a recyklace. Použitá zařízení může organizace též darovat školám nebo jiným organizacím. Zjistěte si pro jistotu daňové pobídky pro dárcovství tohoto vybavení.

Méně energie pro dojíždění

Šetřit energii začněte v dopravě.Ta je významným producentem skleníkových plynů, pochází z ní asi pětina všech emisí. Největším znečišťovatelem je silniční doprava, po ní následuje doprava letecká. Přestože přepravní výkony osobní i nákladní silniční dopravy neustále rostou, díky moderním ekologickým technologiím emise z dopravy pomalu klesají. Veškerá opatření proti automobilového znečišťování se odrážejí nejen na stavu životního prostředí, ale také ve snižování závislosti na ropě. Šetřit energii začněte ideálně využíváním veřejné dopravy, která je energeticky nejefektivnější, zkuste aspoň sdílení automobilu, nebo spolujízdu (tzv. carpooling). Na menší vzdálenosti je optimálním dopravním prostředkem kolo, které neprodukuje žádné emise a navíc vás udržuje ve fyzické kondici. Nemluvě o chůzi, která je v zelených zónách měst obzvlášť příjemná.

Nízka spotřeba, nové technologie, obnovitelná paliv

Vozidlo s nízkou spotřebou paliva produkuje méně skleníkových plynů. Při nákupu, ale i při pronájmu, nového nebo ojetého vozidla, vybírejte emisně nejčistší a spotřebou nejhospodárnější vozidlo, které vyhovuje vašim potřebám. Díky rozšiřujícímu se spektru takových vozidel, je dnes mnohem snadnější než v minulosti šetřit zároveň životní prostředí i svoji peněženku. U nových vozů nalezneme moderní technologické novinky, hlavně co se týče aut na elektrický pohon, vozidel s hybridními systémy, CNG nebo LPG motory.

Velký vývojový skok udělala také vozidla s vodíkovými palivovými články. Palivová vozidla, jezdící na biolíh (FFV) jsou speciálně navržena tak, aby fungovaly buď na tradiční benzin, nebo na směs 85 % etanolu a 15 % benzínu, označovaného jako E 85. Etanol 85 snižuje emise skleníkových plynů o 20 %, má však svoje klady i zápory. Bionafta byla již z našeho trhu ztažena pro nezájem řidičů.

Ekologické řízení auta

Ekologickou jízdou šetříme palivo, snižujeme emise skleníkových plynů a jedeme mnohem bezpečněji. Dříve zabrzdíme, zrychlujeme i zpomalujeme pozvolna, snažíme se mít v autě co nejméně věcí, protože větší hmotnost vyžaduje víc energie, tj. víc spotřebovaného paliva. Pokud máte odnímatelný střešní nosič, který nepoužíváte, odmontujte ho a vyložte z auta rovněž všechny zbytečnosti. Kdo má ve vozu tempomat, měl by ho využívat. U vozidel s volitelným pohonem všech čtyř kol zvažte využití režimu pohonu dvou kol, samozřejmě, pokud je to bezpečně.

Nezapomeňte na údržbu

Dodržujte plán údržby vašeho automobilu, určený výrobcem a používejte jen jim doporučený typ motorového oleje. Dobře udržované auto je úspornější, produkuje méně emisí, je spolehlivější a bezpečnější. Pravidelně kontrolujte tlak v pneumatikách. Podchlazení zvyšuje opotřebení pneumatik, snižuje spotřebu paliva a vede k vyšším emisím skleníkových plynů a dalších znečišťujících látek. A když je čas na nové pneumatiky, zvažte nákup pneumatik s nízkým valivým odporem.

Prostřídejte své vozidlo s veřejnou dopravou

Kdykoli je to možné, choďte pěšky nebo sedněte na kolo, abyste se vyhnuli používání svého vozu. Všude se vozit autem představuje jeden z nejtěžších návyků moderní doby. Ponecháte-li auto doma jen dva dny v týdnu, můžete snížit emise skleníkových plynů průměrně až o 2 tuny za rok. Zvažte rovněž, zda nelze díky telefonu a internetu pracovat z domova. Zbavíte se stresu z dojíždění, ušetříte peníze a navíc se zasloužíte o snížení emisí. Pokud přece jenom vyjedete za volantem svého auta, zkuste zkombinovat všechna vaše vyřizování a aktivity do jedné jízdy.

Méně létat

Letecká doprava zanechává za sebou obrovskou uhlíkovou stopu. Než si zarezervujeme letenku, měli bychom zvážit ekologičtější možnosti, například vlaky. Zejména u dalekých pracovných cest je nutno přehodnotit, zda nemůžeme vyřídit potřebnou záležitost prostřednictvím videokonferencí, telefonu a scaneru. Ušetříme tím spoustu času, náklady na cestování a ubytování, a samozřejmě životní prostředí.

Závěr

Pokud vás některé z těchto kroků inspirovaly, snažte se vypěstovat návyk a předávat ho dál, do svého okolí. Odpovědný přístup ke klimatické změně v podobě snižování emisí skleníkových plynů se promítá do zdravějšího životního prostředí a tím i do zdravějšího života nás všech. Více o hospodaření v domácnosti se dozvíte v textu „Jak můžeme přispět k udržitelnosti a ochraně klimatu?“

Další tipy a nápady najdete v článku Jak můžeme přispět k udržitelnosti a ochraně klimatu? Začátkem je šetření energií doma

-bea-