Cena Josefa Vavrouška přes dvacet let oceňuje mimořádné osobnosti, které pomáhají lepší ochraně životního prostředí a udržitelnému rozvoji Česka. I letos Nadace partnerství vybírá mezi politiky, aktivisty i podnikateli. Slavnostní předání cen se uskuteční ve spolupráci s Odborem pro udržitelný rozvoj Úřadu vlády 8. června v Praze v Hrzánském paláci.

Cena Josefa Vavrouška je mimořádně respektované ocenění. Doposud se jím může pyšnit pouze třiatřicet osobností. „Povolání, věk ani známá tvář při konečném výběru nerozhodují. Důležitý je přínos nominovaného člověka ke zlepšení životního prostředí,“ vysvětluje ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Dlouhodobý a výjimečný počin

Cena Josefa Vavrouška je od roku 2016 udělována ve dvou kategoriích. Za dlouhodobý přínos a za výjimečný počin. Za dlouhodobý přínos byl v roce 2017 nominován občanský aktivista Jan Piňos. Dále pak botanici Leo a Zuzana Burešovi, pedagog a environmentalista Richard Medal a veterinář a expert na ochranu lesů Jaromír Bláha. Vedle nich ředitel Národního parku Šumava Pavel Hubený, hydrobiolog a pedagog Otakar Štěrba, in memoriam, politik Vladimír Špidla, politik a předseda regionální pobočky Společnosti pro udržitelný rozvoj Miroslav Hudec. Skupinu nominovaných uzavírá propagátor šetrné dopravy Michal Křivohlávek.

V kategorii za výjimečný počin byl nominován ovocnář Radim Pešek. Cenu může získat i myslivec a ochránce přírody Petr Marada nebo amatérský ornitolog Josef Vrána. A také praktický ekolog Petr Dobrý, referent městského úřadu Miroslav Šobr a podnikatel Libor Musil.

Cena Josefa Vavrouška

Mezi dosavadními laureáty v jedenadvacetileté historii ceny jsou například bývalí ministři životního prostředí Martin Bursík a Bedřich Moldan. Ten si odnesl ocenění minulý rok. Společně s ním převzal loňský rok cenu za výjimečný počin Daniel Pitek, severočeský podnikatel, který na vlastní náklady a na rozsáhlém území několika stovek hektarů obnovuje krajinu kolem Milešovky.

Mezi další laureáty z minulých ročníků patří i známá akademička a spisovatelka Hana Librová nebo filozof Erazim Kohák. Ocenění získala i ředitelka Ekologického institutu Veronica, Yvonna Gaillyová, bojovník proti těžbě v severních Čechách Vladimír Buřt nebo profesor Josef Fanta, jeden ze zakladatelů Krkonošského národního parku.

Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého ekologa a zároveň federálního ministra životního prostředí, který v roce 1995 tragicky zahynul pod lavinou. Josef Vavroušek byl jedním z hlavních protagonistů konceptu trvale udržitelného rozvoje nejen u nás, ale i v rámci celé Evropy.

Více informací najdete na stránkách Ceny Josefa Vavrouška.