Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením vznikl v roce 2007 jako reakce na problémy zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Na trhu práce není dostatečné povědomí o této problematice, stále nejsou vytvořeny příznivé podmínky pro zaměstnávání co největšího počtu těchto lidí. Jim samotným pak chybějí zejména informace a cílená podpora při získání zaměstnání, které by při svém postižení mohli bez obtíží vykonávat. A proto vznikl projekt Srdcerváči.

Hlavním posláním fondu je cíleně tyto nedostatky odstraňovat, informovat a podporovat všechny zúčastněné aktéry. Tedy osoby se zdravotním postižením, jejich zaměstnavatele a také potenciální zaměstnavatele. Cílem projektu Srdcerváči je podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením a zviditelnění této problematiky.

Pět tváří Srdcerváčů

Projekt chce veřejnosti ukázat, že osoby s postižením chtějí a mohou pracovat a není třeba se bát je zaměstnat. Postižení není vlastnost a zdravotně znevýhodněný člověk může být stejně tak skvělým specialistou nebo manažerem jako každý jiný.

V rámci propagační strategie projektu se každoročně vybere pět „tváří Srdcerváčů“ – lidí, kteří z důvodu postižení či úrazu potřebují životní restart. Po dobu jednoho roku jim fond poskytuje pomoc při hledání nového pracovního i životního uplatnění. OZP mohou využívat program „Expertní dobrovolnictví“. Ten umožňuje za symbolický dar v hodnotě 200 korun získat služeb mentora z řad uznávaných odborníků v oboru, o který se zajímají.

Od zahájení projektu se do něj zapojilo 46 expertů, jejich služby během sedmi měsíců využilo již 15 zájemců. V loňském roce reprezentovaly Srdcerváče tváře a příběhy kriminalisty na vozíku, fotografky s dětskou obrnou, lékaře se syndromem vyhoření, vojáka s rakovinou a vysokého státního úředníka s psoriázou. Jejich osudy by měly inspirovat další zdravotně postižené, aby se nevzdávali svých kariérních snů. Mezi námi žije mnoho skutečných hrdinů, kteří se krom běžných starostí musí denně prát i se svým handicapem, a přitom ve své profesi mnohdy předčí ty ostatní.

Katalog dárků a zážitků

NFOZP vytvořil k projektu Srdcerváči e-katalog darů a zážitků, získaných od firem i jednotlivců na podporu vzniku pracovních míst OZP. Během roku 2016 do katalogu přispělo 101 dodavatelů s 300 dary a 554 zážitky. Katalog nabízí také kolekci dárků „Original by Srdcerváči“, která vznikla ve spolupráci s významnými designery. Finanční prostředky, získané díky katalogu, jsou jednou ročně rozděleny v grantovém řízení organizacím, které zaměstnávají více než 50 % OZP, nebo na podporu OZP, kteří se rozhodli stát drobnými podnikateli.

Za rok 2016 bylo rozděleno 450 000 korun mezi 11 organizací a jednu OSVČ. Podpořeno bylo více než 500 pracovních míst pro OZP. Organizace má svoje webové stránky a využívá sociální sítě, o které se stará tým specialistů z řad lidí se zdravotním postižením. V roce 2017 má být spuštěna anglická verze, která by měla vést k navázání spolupráce s evropskými organizacemi pro zaměstnávání OZP.

Další informace https://www.srdcervaci.cz/