Co s oblečením, které již vyšlo z módy, nebo vám jenom nesedí, a téměř nedotčené, zapomenuté překáží ve skříni? Projekt FOREWEAR se snaží vdechnout mu druhý život.

Objem textilního odpadu neustále vzrůstá. Zvyšuje se jeho výroba, zatímco životnost klesá. Využitím vyřazeného oblečení se zabývá inspirativní projekt FOREWEAR. Oblečení, které je sbíráno na firemních i veřejných akcích se rozdělí na dvě části. Dobře zachovalá nebo nenošená část sesbíraného oblečení putuje k lidem v nouzi, zatímco z již nenositelných kousků se recyklací vyrábí nový materiál.

Z této recyklované netkané textilie šijí švadlenky v chráněné dílně Fokus Vysočina v Chotěboři praktické, barevné, funkčně-designové výrobky: zápisníky, obaly na knihy, mobily, power-banky, tablety, dokumenty apod. Tyto ekologické výrobky si mohou zakoupit jak jednotlivci v e-shopu, tak firmy, které je využívají jako obrandované dárky pro obchodní partnery či zaměstnance.

Zodpovědný společenský konzum

Projekt podporuje zodpovědný společenský konzum, udržitelnost a životní prostředí, a navíc dává práci znevýhodněným lidem v chráněných dílnách. Díky zakázkám dostaly každý rok práci v chráněné šicí dílně tři až čtyři švadleny.

Projekt FORWEAR navazuje na předchozí dobrovolnický  projekt Výměna oblečení, z něhož se po vítězství v soutěži Social Impact Award v roce 2013 postupně vyvinul podnikatelský projekt se sociálním přesahem.

V únoru 2014 projekt podpořila první velká zakázka na 500 recyklovaných zápisníků od společnosti T-mobile. V roce 2015 vyhrál pražské kolo soutěže Živnostník roku. Do dnešní doby bylo díky projektu sesbíráno a dále recyklováno přes 20 tisíc kilogramů vyřazených oděvů a vznikly výrobky s potiskem na míru pro více než 30 firem.

Více na https://www.forewear.cz/