V pondělí večer začíná jubilejní 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. S heslem „Aktualizace systému“ reaguje festival na informační přetížení a dezinformace a nabízí řešení: dejme si na zpracování informací čas. Jeden svět promítne 128 filmů a přiveze více jak stovku mezinárodních hostů, od režisérů a režisérek přes protagonisty filmů s výjimečnými životními příběhy až po odborníky.

Zahajovacím filmem festivalu Jeden svět jsou „Čističi“ režiséra Moritze Riesewiecka, který také film v Praze osobně uvede. Čističi nás zavádí mimo jiné na Filipíny, kde v bezejmenných kancelářských budovách sedí lidé rozhodující o tom, co my všichni uvidíme na své facebookové nebo twitterové zdi. Cenzura, hodnota informací, ale i hodnota lidské práce jsou tématy, na něž se ve filmu dostane.

Dvacet premiér

Od úterý pak na další týden Jeden svět ovládne celkem osm promítacích míst v Praze. Vybírat z programu je možné podle data a času promítání nebo také podle tematických kategorií. Těch je celkem patnáct, z toho tři soutěžní. Jeden svět nabízí navíc retrospektivu uznávané britské dokumentaristky Kim Longinotto.

Z celkových 128 filmů se jich 107 bude v České republice promítat poprvé a 20 filmů bude mít na Jednom světě mezinárodní premiéru. Českou premiéru si odbyde třeba snímek Jana Geberta „Až přijde válka“. Ten zaujal publikum už při světové premiéře na Berlinale. Světovou premiéru bude mít snímek „Bohu žel“ režiséra Saši Dlouhého o stále aktuálním tématu postoje české společnosti k uprchlíkům.

Speciálně životnímu prostředí je věnovaná sekce „Zemětaje“. Vedle finské „Aktivistky“ nabzí třeba filmy „Poslední svého druhu.“ V něm válečná fotoreportérka Kate Brooks obrátila svůj zájem od odkrývání zločinů páchaných na lidech k zachycení systematického vyvražďování zvířat. A zavítala při tom i do českého Dvora Králové.

Mluvící kino

Jeden svět letos poprvé představí Mluvící kino. Hned v úterý 6. 3. zahájí Mluvící kino česká premiéra filmu „Město duchů“, který pojednává o odvážné práci občanských novinářů z aktivistické skupiny „Rakka je v tichosti vyvražďována“ (Raqqa is Being Slaughtered Silently), kteří se navzdory nebezpečí a propagandě snaží podat světu objektivní zprávu o válce v Sýrii. Protagonisté filmu Mohamad Almusari a Rose Al Youssef Alnajem přijedou do Prahy. Po filmu pak bude následovat debata s novinářem a autorem knihy „Válka ve 140 znacích“ Davidem Patrikarakosem a německým specialistou na fact-checking a novinářem Alexem Sängerlaubem.

Další Mluvící kina se zaměří na téma populismu na obou stranách Atlantiku, dostupnost bydlení, aktuální situaci v Barmě a téma prediktivní kriminalistiky, bezpečnosti a ochrany dat. Do Prahy dorazí třeba mezinárodně uznávaná barmská politická aktivistka Wai Wai Nu nebo zakladatelka polského hnutí Cziarny protest Marta Lempart. Spolupořadatelem Mluvícího kina je Goethe Institut v Praze.

Mnich, raperka a důchodkyně

Mezi festivalovými hosty budou tak různorodé osobnosti jako sloupkařka týdeníku Charlie Hebdo a kritička islámu Zineb El Rhazoui. Také ale budhistický mnich a protagonista filmu Kambodžské jaro ctihodný Sovath Luan nebo dvojnásobný vítěz festivalu Sundance režisér Talal Derki (O otcích a synech).

Přijede saúdskoarabská básnířka Hissa Hilal, osmdesátiletá houževnatá vzpěračka a antropoložka Gwendolyn Leick nebo třeba Irmela Mensah-Schramm, německá důchodkyně a protagonistka filmu Bojovnice s nenávistí. Ta se proslavila neúnavným ničením rasistických nápisů a symbolů ve veřejném prostoru.

Jeden svět nabízí i doprovodný program, aby diváci neseděli celé dny jen v kině. Rozhýbat se bude možné při společném běhu, doprovodné akci k filmu „Ultra“. Do Prahy také přijedou dva kontroverzní hudebníci a zároveň protagonisté filmů. Jednak íránský hudebník Shahin Najafi, na kterého byla díky jeho provokativním textům v Iránu uvalena fatva, jednak švédská raperka a LGBT aktivistka Silvana Imam. Shahin vystoupí 10. března večer v experimentálním prostoru NOD a Silvana zahraje 6. 3. v klubu Futurum.

Projekty virtuální reality jsou na Jednom světě zavedené. Letos ale poprvé návštěvníci zažijí opravdové kino s virtuální realitu pro třicet diváků. Jeden svět interaktivně je zavede do Arktidy, Amazonského pralesa, do světa domorodců nebo do kůže uprchlíka.

Vstupenky jsou dostupné jak v online rezervačních systémech kin, tak přímo na pokladnách vždy den předem. Odpolední projekce do 17:00 včetně jsou za 60 Kč, večerní projekce pak za 100 Kč.