„Naši lídři se chovají jako děti a my musíme převzít odpovědnost, kterou oni měli převzít již dávno. Už nemůžeme zachránit svět hraním podle pravidel. Pravidla se musí změnit,“ řekla  Greta Thunbergová na klimatické konferenci COP24 v Katovicích.

Nepřijeli jsme vás prosit, abyste jednali

Greta Thunbergová je patnáctiletá švédská klimatická aktivistka, která jednoho posadila se před Švédský parlament, kde strávila skoro celý srpen a září, místo toho, aby chodila do školy. Svojí stávkou chtěla konfrontovat švédské politiky s jejich nečinností v problematice klimatických změn. „Změna klimatu je tou největší hrozbou, které lidstvo v tuto chvíli čelí, a politici přesto nic nedělají. Když si zapnete televizi, o klimatických změnách skoro neuslyšíte. Proč? Svým jednáním chci dosáhnout, aby tento problém řešili politici s důležitostí, kterou si zasluhuje – jako tu největší prioritu.“ říká Greta. Ve stávce dále pokračovala celý podzim každý pátek až do zahájení mezinárodní klimatické konference OSN, COP 24, v polských Katovicích.

Její jednání upoutalo pozornost světových médií a Greta byla pozvána na klimatickou konferenci COP24, aby reprezentovala mladé hnutí klimatických aktivistů. Na její projev se přišli podívat světoví lídři, diplomaté a představitelé řady zemí, včetně generálního tajemníka OSN, Antonia Gutierrese.

Greta ve svém projevu však zdůraznila, že její hnutí na summit rozhodně nepřijelo prosit politiky, aby vyšli vstříc jejich požadavkům. Obrací se spíše na veřejnost a obyčejné lidi s apelem, aby začali konat a nepřizpůsobovali se pravidlům, které vytyčili politici. „Nepřijeli jsme sem prosit politiky, aby se zajímali o naši budoucnost. Ignorovali nás a budou nás ignorovat dál. Přijeli jsme jim říci, že změna přichází, ať se jim to líbí, nebo ne.“

„Političtí lídři nás zradili. Čelíme existenciální hrozbě a nic se neděje. I když lidé spotřebují zhruba 100 milionů barelů ropy denně, nejsou žádní politici, by tohle změnili. Neexistuje politika, která by uchovala ropu v zemi. Nemůžeme zachránit planetu tím, že budeme hrát podle pravidel. Musíme ta pravidla změnit,“ řekla Greta Thunbergová. Podle mnoha energetických analytiků byl Grétin projev ambicióznější a odvážnější než všechny politické projevy, které byly dosud na podobných konferencích předneseny.

Jak realizovat Pařížskou deklaraci?

Světová klimatická konference COP 24 začala 3. prosince a bude trvat až do pátku 14. prosince. Jejím hlavním cílem je přijmout konkrétní pravidla a opatření, která by umožnila realizaci cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015 a odpověděla na stále varovnější zprávy vědců.

Významnou podporou pro COP 24 byl summit 20 největších ekonomik světa (G20), který se konal předcházející víkend v Argentině. V závěrečném prohlášení 19 ekonomik potvrdilo podporu pařížské dohodě o klimatu a nutnost podniknout reálné kroky. S dohodou nesouhlasí pouze Spojené státy a americký prezident Donald Trump již oznámil, že od dohody odstoupí. USA jsou přitom druhým největším producentem skleníkových plynů, které jsou podle vědců zodpovědné za globální oteplování, prvním je Čína.

Právě vyjednávači Spojených států spolu se zástupci dalších zemí těžících ropu a zemní plyn, tedy Ruskem, Saúdskou Arábií a Kuvajtem, na katovickém summitu odmítli v návrhu závěrečného dokumentu větu, která souhlasí s poznatky poslední studie IPCC o negativním dopadu klimatických změn a lidském podílu na nich. K dohodě se o víkendu nedospělo a celý text tak může padnout.

Jednání v Katovicích je tak velmi důležitým testem ochoty a politické vůle podpořit vznešené, avšak zatím neurčité klimatické cíle z Paříže konkrétními opatřeními. Politici budou po zbytek týdne pokračovat ve vyjednávání znění tzv. pařížské příručky, která určí, jak budou vlády dokládat výši emisí skleníkových plynů a jak se zavážou je snižovat. Představitelé vlád jednají také o zvyšování národních emisních cílů zemí po roce 2020 a finanční podpoře pro chudé země skrze Klimatický fond.

 

 

 

 

Inspirativní projev Grety Thunberg na klimatické konferenci COP 24 v Katovicích.