Začíná osmý ročník soutěže Do práce na kole, která upozorňuje na to, že bicykl je normální dopravní prostředek. Soutěžní týmy o dvou až pěti členech se mohou hlásit až do konce dubna, samotná soutěž proběhne v květnu, informuje na svých stránkách sdružení AutoMat.

„Přijde mi absurdní, když ráno vídám nesmyslné kolony a ve většině aut sedí jen jeden, maximálně dva cestující. Sami jezdíme na kole celkem často a určitě doporučujeme všem, aby to zkusili taky,“ říká Ondřej Cihlář z divadla Vosto5. Právě jeho herci se stali tváří akce Do práce na kole 2018.

Na kole i na longbordu

Týmy se mohou registrovat do konce dubna na ​www.dopracenakole.cz. Do 4. dubna stojí účastnický poplatek 290 korun, do 17. dubna 350 korun a do 30. dubna 390 korun. Každý účastník dostane za originální tričko z biobavlny a možnost vyhrát některou z cen. Přihlásit se mohou i jednotlivci, vždy ale v konkrétním městě.

A pak stačí jediné, celý květen jezdit do práce a z práce na (elektro)kole, koloběžce, bruslích, vozíčku, longboardu nebo chodit pěšky či běhat. Uvedené způsoby je možné podle organizátorů libovolně kombinovat. Například v pondělí a středu sednout na kolo, v úterý jít pěšky, ve čtvrtek běžet a v pátek dorazit do práce na longboardu.

Květnová akce Do práce na kole je soutěž pro týmy zaměstnanců, ale účastnit se mohou i jednotlivci, kteří kolegu do týmu nesehnali.

Pravidelně nebo na výkon

Soutěž Do práce na kole chce především rozvíjet možnosti udržitelné dopravy ve městech. Díky využívání kola nebo vlastních nohou může být v ulicích méně aut, obyvatelé budou dýchat čistší ovzduší a pravidelný pohyb prospěje jejich zdraví.

„Rádi bychom hravou formou motivovali zaměstnance, aby začali přemýšlet o svém životním stylu a také o problematice udržitelné dopravy. Snažíme se apelovat i na zaměstnavatele, aby tyto formy dopravy podporovali a umožnili bezpečné uzamknutí kola nebo osprchování se,“ shrnuje poslání soutěže Lenka Myšáková, manažerka kampaně Do práce na kole.

Nicméně Do práce na kole je také soutěží. Hlavní kategorií je Pravidelnost týmů. Jde o to, aby celý přihlášený tým v průběhu soutěžního měsíce jezdil/běhal/chodil do práce co nejčastěji. Borci, kteří rádi hltají kilometry se mohou poměřit své síly v kategorii Výkonnost jednotlivců. Pro běžce je určená kategorie Běhej do práce.

Každé zapojené město ocení Cyklozaměstnavatele roku. Šanci mají organizace, které ukázkově podporují své zaměstnance v šetrné dopravě do práce. A pro méně sportovní, ale o to více umělecky či zkrátka kreativně zaměřené je tu soutěž Zážitkovna. Zájemci mohou posílat fotografii, videa, blogy či obrázky na téma Můj nejlepší zážitek na kole. Zasílejte nám i tipy na cyklo nebo běžeckou dovolenou.

Do školy na kole

Díky Do práce na kole se v loňském roce bezmotorově přepravovalo do zaměstnání 13 000 lidí. Letos organizátoři přicházejí s novou kategorií určenou studentům pod názvem Do školy na kole. Těm mohou na startovné přispět všichni ti, kteří si vyberou benefiční startovné ve výši 500 korun. Studenti pak díky tomu zaplatí za registraci jen 150 korun.

Benefiční startovné může zaplatit i zaměstnavatel všem svým zaměstnancům. Jako poděkování bude jméno společnosti zveřejněné na stránce „Do školy na kole podporuje“.