Dosud jsme platili za tašky jen ve velkých obchodních řetězcích s potravinami.  Ve večerkách nebo v prodejnách s módou, obuví a elektronikou je dosud možné dávat zákazníkům jednorázové tašky z plastu zdarma. Změna zákona o obalech ale přináší povinnost platit za plastové tašky do všech obchodů.

300 plastových tašek ročně

Zpoplatněním plastových tašek reaguje ministerstvo životního prostředí nejen na povinnost vyplývající z evropského práva, ale především na zamoření přírody a skládek právě taškami z plastu.

„Je potřeba si uvědomit, že každý z nás použije za jeden rok na 300 plastových tašek, v mnoha případech úplně zbytečně. A jedna taková lehčí plastová taška se rozkládá přibližně 25 let. To jsou alarmující fakta, proti kterým stojíme a je potřeba s tím něco udělat,“ apeluje ministr životního prostředí Richard Brabec.

Plastové tašky zahlcují lesy, řeky a moře, zabíjejí ptáky i ryby. „Tím, že plastové tašky zpoplatníme, jejich spotřebu samozřejmě snížíme. Ve Velké Británii, když podobné nařízení zavedli, byl ten pokles až o 85 %,“ doplňuje ředitel odboru odpadů na MŽP Jaromír Manhart.

Igelitku nebrat

A co s tím? „Nezapomeňte nosit na nákupy vlastní, opakovaně použitelnou tašku,“ říká ministr Richard Brabec. To je navíc jedno z hlavních poselství kampaně, kterou MŽP v souvislosti s blížícím se opatřením připravilo.

Ve většině případů je to totiž podle průzkumu MŽP právě zapomnětlivost, kvůli které lidé nemají v obchodě po ruce vlastní tašku. A berou si plastové tašky.

„Mnozí si určitě vybaví síťovky, které byly svého času téměř v každé kapse, nebo látkové tašky. Pak je převálcovaly ty nešťastné igelitky. Věřím, že naše originální plátěné tašky veřejnost zaujmou a že si je oblíbí,“ dodává ministr Richard Brabec.

#neplýtvám #nešustím #mojetaška

V rámci aktuálně startující kampaně nechalo ministerstvo v limitované edici navrhnout a vyrobit originální plátěné tašky, a to ve dvou designových variantách. Jedna napodobuje klasický nákupní seznam s dovětkem IGELITKU NEBRAT! Druhá, kterou ocení hlavně mladší generace, pracuje s tzv. hashtagy: #neplýtvám #nešustím #mojetaška #látková #neplastu #eko #dobrýpocit #nosjitaky. Všechny tyto tašky se dají lehce složit a vejdou se pohodlně do kapsy nebo do kabelky.

Tašky pro MŽP navrhly pod vedením návrhářky Alice Klouzkové studentky ateliéru módního designu a grafického designu z respektované VOŠ Scholastika v Praze. Zájemci je mohou vyhrát v soutěžích na Facebooku MŽP, případně je zdarma získat v pražské prodejně potravin Bezobalu a ostravském dobročinném second handu Moment.

„Moment podporuje řadu charitativních projektů, třeba denní stacionář Žebřík, který pomáhá mladým lidem s postižením a jejich rodinám, nebo hospicovou péči Ondrášek. Nejenže tak koupí nějakého toho vánočního dárku přispějete na dobrou věc, ale zároveň dostanete i tuto krásnou tašku,“ říká autorka kampaně Kristýna Seidlová z MŽP.

Plastové tašky za peníze, sáček zadarmo

Všechny plastové tašky budou povinně zpoplatněny. Zákon nestanovuje za jakou cenu. Tu si obchodníci určí sami. Musí ovšem požadovat alespoň takovou částku, která pokrývá pořizovací náklady na danou tašku.

Zpoplatnění se nebude vztahovat na sáčky na pečivo, zeleninu nebo uzeniny. Ty totiž plní především hygienickou funkci a také zabraňují plýtvání potravinami.

Místo nákupu většího balení si lidé do sáčku vloží jen tolik, kolik potřebují. „Náš postoj je, myslím, naprosto zřejmý: Rozdávání plastových tašek zdarma je #taskarice, která musí skončit,“ uzavírá ministr Richard Brabec.