Senioři, lidé s nízkým příjmem nebo jinak znevýhodnění mají k dispozici novou publikaci Úspory v domácnosti. Čtenáři se velmi jednoduchým jazykem a zjednodušenou formou dozví, jak šetřit elektřinu, jak správně topit či šetřit vodou. Dále se věnuje zdravému bydlení nebo odpadům. Knížku připravila a vydala Síť ekologických poraden STEP.

„Každý může udělat něco pro přírodu a ještě přitom ušetřit peníze. Každý může začít. Když se našimi radami budete alespoň trochu řídit, ušetříte nějakou tu korunu, bude se vám lépe bydlet a něco navíc uděláte i pro přírodu,“ říká v předmluvě publikace Úspory v domácnosti Petr Ledvina ze Sítě ekologických poraden STEP.

Úspory přírody i peněz

V publikaci se nemluví o fyzikálních jednotkách, o důležitosti ochrany životního prostředí, ale o úsporách peněz. Text psaný velmi jednoduchým jazykem obsahuje návodné ilustrace a velké písmo. Místo webových odkazů nabízí možnosti osobních konzultací s řadou speciálních poraden a subjektů, které jsou v závěru zmíněny.

V publikaci se Úspory v domácnosti se dozvíte, jak na úsporné praní prádla, případně jak uspořit při vaření. Například domácnost může při čtyřech praních za týden díky nižší teplotě ročně ušetřit 600 korun. A čtyřčlenná rodina díky správnému vaření a pečení uspoří za rok asi 1500 korun.

Znevýhodnění mohou být senioři, zdravotně postižení, osoby s mírnou retardací, a také lidem žijící v podmínkách materiální chudoby. Brožurou jsou tito lidé směrováni k šetrnému vztahu k životnímu prostředí, šetřením energiemi a odpovědnému spotřebitelskému chování prostřednictvím změny spotřebitelských návyků.

Publikace Úspory v domácnosti je k dispozici zdarma a zájemci a organizace, které se znevýhodněními pracují, ji mohou získat v sídle vydavatele anebo si ji mohou nechat doručit poštou. Síť ekologických poraden a její jednotlivé organizace také všem zájemcům zdarma rádi poradí. Přípravu a tisk podpořilo Ministerstva životního prostředí a Nadace Veronica.

Síť ekologických poraden STEP je národní profesní asociace, která prosazuje, rozvíjí a podporuje ekologické poradenství. Sdružuje organizace zabývající se environmentálním poradenstvím pro veřejnost, obce i podnikatele. Její členové působí po celé České republice.