Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden Svět upozorňuje na to, že si společnost zvykla volit jednoduchá a líbivá řešení a jednání pod vlivem emocí. Proto má letošní přehlídka podtitul aktualizace systému. Festival Jeden svět se bude konat od 5. do 14. března v Praze a následně v 36 dalších městech po celé České republice.

„Zvykli jsme si volit jednoduchá a líbivá řešení a jednat pod vlivem emocí. Právě zjitřené emoce ve společnosti jsou živnou půdou pro populisty, kteří sami sebe označují za bojovníky vůči systému,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. „Chceme, aby si diváci a divačky návštěvou kina mohli dovolit něco, na co v každodenním životě plném (dez)infromací ze sociálních sítí není čas. Zpomalit a v klidu si vytvořit názor na konkrétní téma. Podívat se na věci z různých úhlů pohledu a zasadit si je do kontextu,“ dodává Kamenický.

Jeden svět letos oslaví dvacet let od svého vzniku. Během dvou desítek let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě.

Americana i Eurodom

Festival Jeden svět uvede v roce 2018 více než 110 filmů. Novinkou je kategorie „Americana“. Ta se zaměří na osobnost Donalda Trumpa, rasovou nesnášenlivost, úlohu policie v systému nebo práva indiánů.
Vzestup nacionalismu, populismus a problematika migrace je v letošním roce důležité téma pro evropské filmaře a filmařky. Proto se jimi bude zabývat kategorie „Eurodrom“. Filmy v kategorii Za horizontem se věnuje destinacím za naším fyzickým, ale často i myšlenkovým obzorem. Snímky odkryjí lokální problémy komunit, které jsou od nás vzdáleny tisíce kilometrů, ale přitom mohou mít s obyvateli střední Evropy společného víc, než si často připouštíme.

Kategorie „Umění mění“ ukáže, že za své ideály lze bojovat prostřednictvím neobvyklých uměleckých vyjádření v podobě performance či tance. Představí se také dva hudební snímky Silvana a When the God Sleeps. Jeho protagonista, íránský hudebník Shahin Najafi, bude během festivalu koncertovat.

Kategorie „Ať žije život“ představí příběhy lidí, kteří se rozhodli vykročit z davu a k řešení každodenních starostí přistupují jinak, než je obvyklé. Filmy z kategorie „Zemětaje“ se zaměří na ekologickou problematiku.
Tradičními kategoriemi jsou: Máte právo vědět, Cesty ke svobodě, Panorama, Jeden svět interaktivně a Jeden svět dětem. Kategorie Česká soutěž představí nejlepší dokumenty z České republiky.

Jeden svět pro všechny

Už loni se Jeden svět rozhodl zpřístupnit své projekce co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk. V tom pokračuje i letos. Jeden svět uvede deset filmů s titulky pro neslyšící a čtyři filmy doplněné o audiokomentáře pro nevidomé. Všechny ceremonie a část pofilmových debat budou tlumočeny do českého znakového jazyka.

„Právo na kulturu vnímáme jako základní lidské právo. Proto se snažíme zpřístupnit náš festival všem bez rozdílu,” říká koordinátorka Jednoho světa pro všechny Milena Poeta. Novinkou jsou relaxované projekce určené divákům s mentálním postižením či poruchami soustředění, ale také pro návštěvníky, kteří si u filmu chtějí odpočinout.

„Projekce nemají obvyklé podmínky, které by běžný návštěvník v kině očekával. Zvuk je ztlumen, sál více osvětlen, film běží bez titulků a trailerů. Další novinkou je rozšíření týmu o odborníky s postižením,” dodává Poeta.

Mluvící kino

Novinkou v dramaturgii Jednoho světa je také program nazvaný „Mluvící kino/Talking Cinema“. Ten nahrazuje panelové debaty a přiveze do Prahy několik zajímavých zahraničních jmen z řad odborníků a novinářů a novinářek velkých světových médií. „Vybrali jsme z programu šest filmů, které reflektují zásadní a aktuální témata a pozvali jsme k nim experty a expertky. Ti dostanou buď prostor pro vlastní prezentaci, nebo budou diskutovat v duelech,“ vysvětluje programový ředitel festivalu Ondřej Moravec.

Promítej i Ty!

Pro nedočkavce nabízí festival už nyní jeden festivalový film v rámci projektu Promítej i Ty! Snímek Zeptejte se sexperta se věnuje sexuální osvětě v Indii. Dokument, z nějž se nejspíš dozvíte spoustu věcí, které jste o sexu a nejlidnatější zemi na světě nevěděli, je možné zdarma stáhnout a promítat do 20. února. Je dostupný na webu www.promitejity.cz, kde je k dispozici dalších více než 50 dokumentárních filmů z uplynulých ročníků festivalu zdarma ke stažení.