Úsporné osvětlení není luxus, dokonce i okřídlená věta „nesvítí se někde zbytečně“ má stále svoji platnost. Svícení se v celkové spotřebě elektrické energie domácností se totiž podílí zhruba šestnácti procenty, tedy zhruba stejně jako vaření.

Nevýhodou klasických žárovek bylo, že svítily pouze desetinou spotřebované elektřiny, zbytek se proměňoval v tepelnou energii. Současné úsporné osvětlení, například kompaktní zářivky umí ušetřit až 80 % energie a jejich životnost je pět až patnáctkrát delší.

Klasické 40 W žárovce odpovídá kompaktní zářivka s příkonem 8-10 W, která je na výběr také podle barvy světla neboli teploty chromatičnosti, měřené v kelvinech (K). Například standardizované denní světlo má 6500 K.

Úsporné osvětlení na padesát tisíc hodin

Hitem posledních let jsou LED žárovky. Mají vyšší poměr měrného světelného výkonu než zářivky, to znamená ještě nižší spotřebu. Vydrží svítit až padesát tisíc hodin, a to i v extrémních teplotách. Časté vypínání a zapínání je nijak neovlivňuje.

Oproti úsporným zářivkám mají LED žárovky i další významnou přednost. Na rozdíl od zářivek neobsahují rtuť, a proto se nemusíme obávat uvolňování toxických látek do svého životního prostředí.
Běžně dostupné LED žárovky mají výkon kolem 12 W-15 W, což představuje ekvivalent 90 W – 120 W klasické vláknové žárovky. Stačí, když si zapamatujeme, že jde o desetinásobek. Ekvivalent klasické 100 W žárovky je u LEDky příkon 10 W.

Samozřejmě, rozdíl se promítá i v ceně. Nejlevnější LEDka stojí kolem 300 Kč a svítí asi 18 000 hodin. Čím vyšší cena, tím je také vyšší životnost žárovek, ta se počítá na desetitisíce hodin. Běžná wolframová žárovka stojí sice jen cca 10 korun, ale svítí pouze 1 000 hodin.

Bílý strop a světlé zdi

Ať máme wolframové žárovky, zářivky nebo LEDky, nesviťme zbytečně, když v místnosti nikdo není. Při zařizování bytu volme bílý strop a světlé barvy stěn, které pohlcují méně světla než barvy tmavé. Pracovní stůl umísťujme k oknu, abychom nemuseli moc brzy rozsvěcovat světlo.

Naše společenská odpovědnost je nejen v přístupu k věcem, které nás obklopují v každodenním životě, ale i k podpoře celospolečenských trendů. Právě například k rozvoji šetrné energetiky, tím že v podobě tzv. zeleného tarifu volíme odběr energie z obnovitelných zdrojů.

Úsporné osvětlení na interentu