Rozumné využívání energie v domácnosti, které navíc šetří i vaši peněženku, nepotřebuje žádné složité přestavby. Dokonce ani investice do nejposlednějších technologií. Stačí trochu popřemýšlet, uvědomit si slabá místa, kde zbytečně běží spotřeba a realizovat několik jednoduchých úprav a vylepšení.

Nejvíc energie v domácnosti spotřebuje topení

Podle údajů Českého statistického úřadu spotřebují naše domácnosti téměř 30 % z celkové energetické spotřeby ČR. V porovnání s rokem 1990 dnes využívají až o 28 % energií méně, z čehož nejvyšší podíl tvoří energie na topení. Nejvyšší změna proběhla ve spotřebě uhlí, které před 26 lety využívalo 50 % domácností a dnes už jen 13 %. Zvýšila se spotřeba zemního plynu a energie z obnovitelných zdrojů, včetně palivového dřeva, briket a pelet. Náklady na energie tvoří přes 21 % nákladů domácností, kde žijí aspoň dvě ekonomicky aktivní osoby a téměř 30 % pro osaměle žijící důchodce. Samotné topení tvoří více než polovinu celkové částky vydané za energie.

Co dělat, abychom ušetřili za topení? Snažme se hlavně zbytečně nepřetápět, to znamená regulovat teplotu v místnostech vždycky, když dojte ke změně venkovní teploty. Už pouhé snížení teploty v bytě o 1 °C by mělo srazit náklady na vytápění o 6 %. Dále rozhodně neklaďte před topení žádné předměty, dekoraci a už vůbec ne nábytek. Pouhé ozdobné mřížky a poličky na radiátorech, nebo záclony a těžké závěsy, které je zakrývají, pohlcují teplo a brání jeho šíření po celé místnosti. Pokud nemáte zateplený dům, využijte starý trik – připevněte za radiátory reflexní fólii. Nezapomeňte obalit trubky od kotle a bojleru vhodnou izolací, aby zbytečně neunikalo teplo i tam, kde to nemáte zapotřebí.

V zimě topíme, v létě ochlazujeme. Jaké máme možnosti?

Při třicetistupňových vedrech je kolikrát nemožné pracovat v dusných místnostech bez použití nějakého typu klimatizace. Kdo chce s tropickými teplotami bojovat s co nejnižšími náklady, může sáhnout po odvěkém, a tudíž nejšetrnějším opatření – jednoduše zatáhnout husté závěsy, nebo si do oken nainstalovat ochranné žaluzie nebo rolety. Dnes je mání i slušný výběr předokenních venkovních žaluzií, které zadrží většinu tepla už venku a nepustí jej do místnosti. Během horkých dnů se nechávají okna zavřená, zato se pořádně vyvětrá v noci. Pokud máte okna rodinného domu orientovaná na jih, pomůže výsadba stromů po celé délce domu. U příliš slunečních bytových balkonů a lodžii lze udělat ochrannou bariéru z okrasných terasových stromků.

Domácnosti, které se přece jen rozhodnou pro koupi elektrospotřebiče, nesmí zapomenout na jeho energetickou účinnost. Samozřejmě, čím je vyšší, tím lepší. Ventilátorů a větráků je hodně druhů – stolní, stojanové, sloupové, stropní i podlahové. Ty poslední mají dvakrát větší výkon než ostatní a hodí se proto do větších domů. Součástí ochlazovačů vzduchu, jež se naplňují ledovými kapslemi (studenou vodou) bývá filtr pro čištění vzduchu i funkce osvěžovače, který prostor provoní. Nejvýkonnější, ale i nejdražší, ať už pořizovací cenou, nebo provozními náklady na energii, je klimatizace. Některé klimatizace mají také odvlhčovač, který dokáže z bytu odstranit až více než dvacet litrů vody za jeden den. Při spuštěné klimatizaci platí stejná pravidla jako při topení – důsledně zavírat okna i dveře, umístnit klimatizační jednotku co nejblíže klimatizované místnosti a nezapomenout na kontrolu těsnění.

Teplota vody nemusí být permanentně na maximu

Ohřev vody je druhým nejvyšším výdajem za energie v domácnosti. Z dlouhodobého hlediska je za nejvýhodnější je považována instalace fototermického slunečního kolektoru, který v letní sezóně zaručuje dostatek teplé vody v podstatě zadarmo. Tyto kolektory se využívají nejen pro ohřev teplé užitkové vody, ale i vody v bazénech a také jako podpora podlahového nebo stěnového vytápění. I když cena solárních panelů postupně klesá, ještě stále nejsou u nás rozšířené tak, jako v sousedním Německu nebo Rakousku. Teplou vodou však nemusíme plýtvat, nepotřebujeme ji permanentně. Například při úklidu si úplně vystačíme se studenou. Na ohřívačích vody, ani u kotlů nenastavujte teplotu ohřevu zbytečně vysoko. Projekt Umění žít uvádí, že podle údajů Pražské energetiky je ideální teplota vody 65 °C: „Při této teplotě dochází k nejmenším tepelným ztrátám a v zařízeních se při ní navíc neusazuje vodní kámen.“

Rovněž při praní v pračce volte nejnižší vhodnou teplotu. Všímejte si účinnosti pracích prášků, která bývá uvedená na obalech, kolikrát je překvapivě vyšší právě při nižších teplotách. Několik zásad platí i pro hospodaření vodou v kuchyni, nejen při čištění, ale také při vaření. Spousta lidí například zapomíná i na takové samozřejmosti, jako je přikrývání hrnce pokličkou. Nejenže nám z hrnce unikají vitamíny a další živiny, ale vaříme déle a s větší spotřebou energie. Nejlépe těmto věcem zamezuje tlakový hrnec, jenž k uvaření jídla spotřebuje i o více než 50 % méně času a energie, než stejně velký běžný hrnec.

Hrnce by měly mít stejný průměr dna, jako má elektrická plotýnka. Samozřejmě, ani u plynového sporáku neklademe hrnce na plotýnky disproporčně. Plynový sporák je považovaný za více ekologický než sporák elektrický, protože spalováním plynu ve sporáku teplo vzniká přímo. Ať máte doma jakýkoliv typ sporáku, určitě na něj neklaďte kastroly s vybouleným dnem, ty patří nejen z energetického, ale také z bezpečnostního hlediska rovnou do sběru.

Další zdroje informací