Evropský Týden udržitelné mobility se jako každoročně i letos koná v termínu od 16. do 22. září. Iniciativa probíhající napříč celou Evropskou unií motivuje občany, aby během svých cest vyzkoušeli i jiné typy dopravy než automobily. Během Týdne udržitelné mobility se proto ve všech zúčastněných městech konají zábavné i poučné akce na podporu jízdy na kole, vlaku či městské hromadné dopravy. U nás se do akce letos zapojilo 29 českých měst. V řadě z nich se můžete zúčastnit zajímavých debat o budoucnosti dopravy ve městech, komentovaných procházek či hromadných cyklojízd. Během dne otevřených dveří v sobotu 22. září budete moci také nahlédnout do jinak nepřístupných prostor dopravních podniků.

Kombinuj a jeď

Letošní ročník se nese v duchu hesla „Kombinuj a jeď.“ Toto heslo poukazuje na to, že právě kombinovaná doprava může být časově i finančně mnohem výhodnější než automobilová doprava. V praxi to vypadá tak, že část cesty do práce pojedeme například na kole a zbytek metrem. Tento způsob dopravy se vyplatí zejména ve městech, která jsou už často přetížená automobily.

Kombinovaná doprava musí být ale schopná nabídnout uzlové body pro přestup z jednoho druhu dopravy na jiný, odstavná parkoviště pro auta, kvalitní cyklostezky i krátkodobý pronájem kol (bikesharing), hustou síť veřejné dopravy a také dobíjecí stanice pro automobily s alternativním pohonem.

Ulice bez aut

Jednou z hlavních událostí Týdne udržitelné mobility bude sobota 22. září, kdy se koná Mezinárodní den bez aut. Během něj se ulice mnoha evropských měst uzavřou autům. V Praze bude Den bez aut hlavně v Křižíkově ulici, která bude dostupná pouze pro pěší a cyklisty a vyvrcholí na Karlínském náměstí. To nabídne městskou slavnost s koncerty známých kapel, jako například The Tap Tap nebo Circus Ponorka a ukáže, jak může být město bez aut příjemné místo k životu. V některých českých a moravských městech, například v Hradci Králové či Ústí nad Labem, bude 22. září také celý den možné bezplatně využívat městskou hromadnou dopravu.