Rakouští školáci objevují krásy svého regionu a dozvídají se o udržitelném rozvoji díky soutěži „KLIMAFIT zum RADLHIT: Objevujte svou zemi!“.

V rámci soutěže na základních školách Dolního Rakouska byly třídy se žáky ve věku od 10 do 14 let vyzvány, aby co nejrychleji vyrazily na cestu „svým regionem“. Tímto způsobem se školáci dozvídaly mnoho zajímavosti o svém regionu a zároveň zjišťovaly, kolik výhod přináší jízda na kole.

Autobusem, vlakem, na kole nebo pěšky

Soutěžní cyklotrasy byly vytyčené podél nejzajímavějších lokalit, jako jsou přírodní nebo národní parky, historicky a kulturně pozoruhodná místa, a jejich návštěvy byly často doprovázeny odborně vedenými prohlídkami.

Soutěž přitahuje děti svou hravou formou. Bonusové body získávají školáci za cesty do školy autobusem, vlakem, na kole nebo pěšky. Tyto cesty jim zaznamenávají učitelé na webových stránkách radlhit.at.
Další body mohou získat odpověďmi na otázky o zajímavostech regionu, dopravní mobilitě, fair trade výrobcích, klimatické spravedlnosti apod.

Objevujte svoji zemi

Jak si která třída vede v soutěži lze sledovat na internetu. Vítězné třídy jsou odměněny zajímavými exkurzemi po regionu.

Projekt „Objevujte svou zemi!“ získal prestižní cenu za mobilitu – ocenění Verkehrsclub Österreich a také cenu za regionální mobilitu v kategorii škol za rok 2015.

V roce 2015 se soutěže zúčastnilo 135 školních tříd. Dohromady 2 412 žáků ujelo na školních cestách celkem 27 076 kilometrů.

Cyklojízda ve Štýrském Hradci

Již osmou sezónu probíhá v rámci celoevropského Dne bez aut masová akce „Graz CityRadeln“ v Štýrském Hradci. Letos, 22. září zaplnili 24 kilometrů dlouhou trasu cyklisté a in-line bruslaři všech věkových kategorií.

Peloton projíždějící městem dostal díky Dnu bez aut privilegium projet se i po dálnici. Cyklisty během jízdy doprovázela policie, také také turistističtí průvodci, záchranná služba, opravářský automobil ARBÖ a vůz regionální rozhlasové stanice.

V rámci propagace zdravého pohybu a mobility, šetrné k životnímu prostředí i ke klimatu, se akce účastní i populární špičkový sportovci. V předcházejících sezónách se městské cyklojízdy zúčastnilo celkem 13 450 účastníků.

Poznat město

Město Štýrský Hradec (Odbor plánování dopravy) nabízí od dubna do srpna pro veřejnost cyklistické výlety po stezkách bez automobilových komunikací. Je to ideální způsob, jak poznat město a jeho okolí ve volném čase a zároveň udělat něco pro svou fyzickou kondici.

Do roku 2015 se uskutečnilo 28 cyklojízd, přičemž účastníci najeli 563 kilometrů, co je v celkovém součtu více než 6,4 milionu kilometrů. Účastníci „Graz CityRadeln“ mohou v rámci akce získat také různé ceny.

Další inspirace:
Klimabündnis Österreich

Klimabündnis Niederösterreich

Der Verkehrsclub Österreich 

Cyklojízda v Grazu

Příručka Nadace Partnerství Do práce udržitelně