Spoření energiemi v domácnosti se nemůže vyhnout domácím elektrospotřebičům. Začíná už jejich nákupem, ale důležité je i rozumné zacházení s domácími spotřebiči. Ty totiž stojí za osmi procenty veškeré energie v domácnosti. Podíváme se jak ušetřit elektřinu u ledniček, mrazáků, ale i domácní elektroniky.

Kolik litrů chladničky

Při pořizování ledničky a mrazničky zvažte, jaký objem je pro vaši domácnost optimální, abyste pak zbytečně neplatili energii za poloprázdný chlazený prostor. Jedna osoba naplní lednici o objemu kolem sta litrů, pro dvě osoby se doporučuje užitný objem 100 až 160 litrů a u mrazničky 30 až 50 litrů. Velká rodina se čtyřmi a více osobami už potřebuje chladničku s objemem aspoň 250 litrů a mrazničku 80 litrů.

Chladnička by určitě neměla stát v kuchyni vedle sporáku nebo u topení, ale přesně na opačném konci místnosti, pokud ji raději neumístíte do méně vytápěné části domu, jako je spižírna nebo chodba. Netlačte lednici příliš blízko ke zdi, nechávejte od ní odstup alespoň dva – tři centimetry, aby se zbytečně nezatěžoval chod přístroje.

Optimální nastavení teploty v chladničce je 7 až 8 °C a u mrazničky mínus 18 °C. Oba spotřebiče pravidelně odmrazujte, nečistoty a zbytky potravin nezapomeňte vytřít octem.

Osm procent energie

S moderními domácími spotřebiči, a platí to nejen na ledničky a mrazničky, ušetříte ve srovnání se staršími typy až dvě třetiny energie. Domácí elektrospotřebiče vesměs spotřebují kolem osmi procent veškeré energie v domácnosti. Při pořizování nových se již rozhodujeme také podle energetických štítků, které obsahují údaj o nákladech na provoz daného spotřebiče v průběhu jeho životnosti.

Štítky najdeme na ledničkách, pračkách, sušičkách, vinotékách, troubách, digestořích, televizorech, a svítidlech. Mají je i vysavače, kotle, bojlery, klimatizační a větrací jednotky.

Pozor na stand by

Domácí elektroniku velmi často, i dlouhodobě, necháváme v pohotovostním režimu, tzv. „stand-by mode“. Jde pouze o zdánlivé vypnutí, protože indikátorem stand-by režimu bývá svítící dioda na spotřebiči, která odebírá energii z elektrické sítě. Účet za elektřinu se tak může za rok navýšit až o několik tisíc korun. Proto je nutné spotřebiče úplně vypojovat z napájení.

Podle portálu Nazeleno.cz přijde uživatele celodenní provoz stolního počítače až na 1 400 korun a CRT monitoru na 1 300 korun ročně. Provoz stand-by režimu v průměrné české domácnosti tak tvoří až 11 % spotřeby elektrické energie. V evropských domácnostech činí tento údaj 6 % z celkové spotřeby.

Elektřinu odebírají dokonce i některé vypnuté elektronické spotřebiče, v jejich obvodech jsou kondenzátory, které se nabíjejí. Proto bychom měli počítače, nabíječky, televizory a další přístroje po dobu naší nepřítomnosti, zejména o dovolených, ale i v průběhu noci, kdy spíme, vždycky od sítě odpojit.

Čili nevypínat jen dálkovým ovládáním, ale odpojovat ze zásuvky. Vhodný je například prodlužovací kabel s více zásuvkami a červeně svítícím vypínačem. Tím pohodlně, jednorázově vypnout všechny spotřebiče.

Další tipy, jak ušetřit s domácími spotřebiči