Cestující v provinciích Modena, Reggio Emilia a Piacenza si mohou od září 2016 brát bezplatně svoje kolo do autobusu. Společnost Seta S.P.A. si od slibuje, že lidé budou používat kolo i na delší vzdálenosti.

Kolo do autobusu si mohou vzít cestující v celé oblasti. V rámci města to platí pro skládací kola, a to s povolením řidiče a s povinností kolo složit tak, aby neohrozilo ostatní cestující. Mimo města se může nakládat jakýkoli typ bicyklu, ale pouze do příslušného zavazadlového prostoru ve spodní části autobusu.

Slevy na jízdenky

Firma Seta zároveň oslovila společnost Wecity, aby vytvořila mobilní aplikaci pro záznam udržitelných cest uživatelů. Ti mohou podle množství ušetřeného CO2 vyhrát některou z motivačních cen a získat slevy na nejrůznější produkty a služby.

Provozovatel veřejné dopravy Seta poskytuje uživatelům aplikace Wecity 50 % slevu na měsíční jízdenku. Pro 60 zákazníků, kteří si koupí roční jízdenku na veřejnou dopravu, má navíc připravenou výraznou slevu na nákup skládacího kola, a to ve výši 250 € (cca 6 500 Kč).

Kolo do autobusu

Kolo do autobusu podporuje celý soubor iniciativ. Tato kombinace, která zatím není příliš využívaná, by mohla výrazně ulehčit a zjednodušit mobilitu dojíždějícím zaměstnancům. Především těm, kteří pracují několik kilometrů od bydliště a pro které je obtížné překonávat na kole delší vzdálenosti.

Systém pomůže také cestujících, kteří chtějí pravidelně používat MHD, ale brání jim v tom například velká vzdálenost autobusové zastávky od pracoviště. Případně z pracoviště několikrát denně služebně vyjíždějí na kole apod. Rozšíření možnosti vzít si kolo a autobusu by měla zvýšit flexibilitu veřejné dopravy. A také posílit udržitelnou mobilitu a snížit tak znečišťování životního prostředí. Integrace těchto dvou druhů udržitelné dopravy je součástí strategie na podporu veřejné dopravy a snížení soukromé automobilové dopravy.

Mapa pro pěší

Metrominuto Modena je projekt udržitelné mobility, jehož cílem je podpora chůze na krátké vzdálenosti ve městě. Mapa Metrominuto vypadá jako schéma metra a ukazuje vzdálenost v minutách chůze mezi nejdůležitějšími uzly městského centra a jeho okolí.

Mapa nabízí cesty k nejrůznějším bodům, od turistických atrakcí až po nejdůležitější služby (stanice, nemocnice, univerzity, sportovní centra, parky, parkoviště atd.).

Trasy se liší podle barev. Pro každé spojení je uvedena délka v metrech, stejně jako doba projití každé trasy. Záměrem projektu, který využívají i další italská, španělská, francouzská a jiná města, je ukázat, že za pouhých několik minut chůze se může člověk dostat na spoustu zajímavých míst a upřednostňování automobilu nemusí být vždycky tím jediným a nejlepším řešením.

Do práce na kole po italsku

Italská cyklistická unie spolu s městskou správou Modeny a Evropskou sítí zdravých měst uspořádala při příležitosti „Bike to work Day“ 16. září 2016 stejnojmennou jednorázovou akci. Iniciativa proběhla v rámci Evropského týdne mobility, který se připomíná ve všech větších italských městech. Město týdnech předcházejících akci spustilo propagační kampaň v podobě letáků a plakátů umístěných v hlavní budově městského úřadu a rozeslání e-mailových oznámení všem zaměstnancům.

Před budovami městského úřadu byly postaveny stánky, kde se každý zaměstnanec, který přijel na kole, mohl zaregistrovat a obdržet praktický dárek – různé cyklistické doplňky od společnosti Decathlon. Ráno 16. září přijelo do práce na kole a o bonus se přihlásilo 118 lidí, co je asi 7 % ze všech zaměstnanců města.

Další inspirace:

Příručka Nadace Partnerství Do práce udržitelně