Česko již třetím rokem pokračuje v udílení unikátního ocenění za naplňování Cílů udržitelného rozvoje od OSN, které je inspirací pro celý svět. Hlásit projekty, které přispívají nejen k lepšímu Česku, je možné od 1. do 31. března 2019. Letošní ročník bude speciální tím, že se v rámci něj uskuteční fotbalový turnaj žen, Global Goals World Cup. Ten se bude konat v České republice vůbec poprvé.

Nominovat projekt, produkt nebo službu, které napomáhají naplňovat jeden nebo více Cílů udržitelného rozvoje, je možné do 31. března 2019 na webových stránkách www.globalnicile.cz. Hlavní kategorie jsou Byznys, Veřejná sféra, Mladý leader a Reporting. Součástí Cen SDGs jsou navíc speciální ocenění pro Absolutního vítěze a také cena České rozvojové agentury. Novinkou letošního ročníku je ocenění pro projekty, které podporují rovnost mužů a žen (SDG 5).

Široká veřejnost bude mít možnost od 29. dubna do 19. května 2019 vybrat prostřednictvím online hlasování nejlepší projekty v kategoriích Byznys a Veřejná sféra. Ceny SDGs 2019 budou předány na slavnostním galavečeru na Ministerstvu zahraničních věcí v Černínském paláci ve čtvrtek 30. května 2019. Galavečer proběhne v rámci celoevropského Týdne udržitelného rozvoje.

Turnaj ve fotbale i udržitelnosti

Ženy a fotbal, to přece nejde dohromady, ne? Právě tohle dogma se pokusí letošní ročník udělování Cen SDGs prolomit a souběžně s tím inspirovat širokou veřejnost k zapojení se do udržitelného rozvoje. Fotbalový turnaj OSN, Global Goals World Cup, se letos poprvé uskuteční v České republice a jeho finále proběhne v Praze, na Václavském náměstí, 29. května. Vítězný tým si bude moci zahrát na světovém turnaji Global Goals World Cup v sídle OSN, New Yorku.

V turnaji bude hodnoceno nejen samotné fotbalové umění, ale také to, jakým způsobem se tým aktivně podílí na udržitelném rozvoji. Do soutěže se mohou přihlásit pětičlenné ženské týmy z řad byznysu i veřejných a neziskových organizací. Přihlášky jsou otevřeny do 31. března.

Patronkami fotbalového turnaje jsou Barbora Votíková, mladá a talentovaná brankářka české národní reprezentace a světová boxerská šampionka Fabiana Bytiqi, která před nedávnem vybojovala mistrovství světa v lehké minimuší kategorii.