Neviditelný mikrokosmos baktérií, vírů, roztočů či výtrusů plísní je nedělitelnou součástí životního koloběhu všech zemských organizmů i celého životního prostředí. O nepostradatelnosti osobní hygieny a čistého prostředí pro zdraví a kvalitu života není pochyb. Domácí úklid ale nejlépe zvládnete kombinací osvědčených rad našich babiček vylepšených špetkou moderní techniky.

Tržní ekonomika nabízí široký sortiment „biologického zbrojního arzenálu“, kterým můžeme „opevnit“ naše domácnosti v boji proti neviditelným, potenciálním škůdcům. Pro domácí úklid
máme na výběr speciální prostředky na toalety, podlahy, skla, lednice, trouby nebo kuchyňské linky. Reklama na nás denně útočí a vytváří se zdání, že bez kvanta čistících a dezinfekčních prostředků ani není možné domácnost udržet v pořádku.

Jde to bez dezinfekce

„Abychom však měli doma čisto, nemusíme ve skutečnosti používat žádnou dezinfekci,“ uvádí Hnutí Duha ve svém projektu Umění žít. „Dům či byt není operační sál – určitá míra zabydlenosti mikroorganismy je pro něj zcela přirozená.“ Dokonce i Státní zdravotní ústav potvrdil, že právě nadměrná eliminace některých mikroorganismů z našeho života patrně patří mezi příčiny přibývajících alergií.

Tak jako všude, i pro domácí úklid i údržbu je nejlepší zlatá střední cesta. To platí také pro přílišné využívání čisticích a dezinfekčních přípravků, prostředků proti plísním a škůdcům, drogistického zboží a kosmetiky. Rozhodně nepřestávejme pravidelně uklízet. Snažme se však pořádek udržovat, pokud je to jen možné, bez rizikových látek.

Místo chemického „krtka“ či jiných chemikálií, kterými řešíme ucpaný odtok z kuchyňského dřezu, koupelnového umyvadla, vany nebo sprchového koutu, stačí použít umělohmotné nebo kovové sítko. To navíc stojí maximálně dvacet korun. Ušetříme si tak čas i peníze.

Bez rohožky ani ránu

Domácí úklid usnadní ověřené domácí rituály. Třeba tak běžná věc, jako je rohožka. Hrubá rohož před dveřmi a kovové škrabadlo na bláto vykonávají zásadní funkci, protože zamezují, aby se dovnitř dostaly největší nečistoty.

Textilní rohožka při vstupu do interiéru zachytí z bot mokro a menší nečistoty. Pak už můžeme v klidu vhupnout do pantoflů. Nesmíme zapomínat ani na svoje psí miláčky, kterým bychom měli po každé procházce umývat tlapky. V zimním období na nich mohou ulpívat zbytky posypových solí, v letním stopy pesticidů ze zahrad a trávníků.

Saponáty jsou nahraditelné

Nejpoužívanějšími čisticími prostředky jsou v domácnostech bezesporu saponáty – detergenty. Výborně rozpouštějí mastnoty, ale na druhé straně mohou obsahovat dráždivé chemické látky, například fosfáty.
Jejich největším problémem je, že jsou biologicky obtížně odbouratelné. Kvůli tomu jsou rizikové pro životní prostředí.

Fosfáty se z domácností dostávají do odpadních vod a dále do vodního koloběhu. Podporují růst vodních řas, které jsou toxické pro ryby a vodní živočichy. Proto je lepší v domácnosti používat přírodě a zdraví neškodné čistící a mycí prostředky, které se snadno rozkládají a udělají stejnou službu jako saponáty.

Obrovské využití pro domácí úklid má jedlá soda, tzv. soda bikarbona. Rozmícháním ve vodě z ní lze vytvořit čistící roztok, který rozpouští nečistoty a mastnotu. Funguje jako pohlcovač pachů, můžeme si z ní vyrobit čistící pastu na nejrůznější povrchy i k odstraňování skvrn na textiliích a namáčení silně ušpiněného prádla.

Samotný prášek se sype na oděv, ubrus nebo koberec, potřísněné červeným vínem. Doporučuje se také k čištění koupelen, kuchyňského dřezu, trouby nebo mikrovlnky. Pomůže i na stříbro, skvrny a usazeniny z kávy a čaje, nebo dokonce i dětských čmáranic na interiérových zdech. Mimořádnou čistící sílu dosáhneme, když smícháme jedlou sodu s kuchyňskou solí a přidáme trochu prostředku na nádobí.

Soda bikarbona působí také antibakteriálně. Namáčením v sodném roztoku odstraníme zápach z mycí houbičky na nádobí, ale také z bot. Přidáním sody do pračky se vyrovná PH vody a docílíme čistějšího prádla.

Ocet je král

Dalším víceúčelovým čističem pro domácí úklid, který dobře odstraňuje špínu a vodní kámen, je ocet. Službu udělá již několik polévkových lžic octa přidaných do kbelíku s vodou na umývání podlahy nebo oken.

Ocet je výborně použitelný všude tam, kde je tvrdá voda a rychle se tvoří vodní kámen. Od rychlovarných konvic, přes kamenem obalené topné těleso v pračce, myčce nebo bojleru. Vodní kámen snižuje energetickou účinnost těchto spotřebičů, ale i čistící účinek pracích prostředků a myčky na nádobí.

Když používáme ocet proti usazeninám v toaletě, nechejme ho působit celou noc až do rána. Při čištění rychlovarné konvice je dobré dát octový roztok převařit. Lžíce octa by měla nahradit aviváž při praní, a zároveň omezit usazování vodního kamene v samotné pračce.

Výrazné octové vůně se vůbec bát nemusíte, jen co čištěné místo vyschne, zápach se vytratí.

Citron a sůl

Mezi čistě přírodní čisticí prostředky rostlinného původu pro domácí úklid patří dále olivový, kokosový a lněný olej. Použít můžete také citronovou šťávu, která funguje podobně jako ocet. Lze ji využít při mytí oken a zrcadel, při praní i odstraňování mastnoty z kuchyňských spotřebičů, nebo čištění krájecí desky.

Smíchaná se solí slouží jako cídič mědi a mosazi. A rozkrojený citron dobře absorbuje pachy v ledničce.

Rostlinné oleje se v zelených domácnostech používají i k leštění dřevěného nábytku a odstraňování skvrn z nerezových ploch. Přípravek si můžete vyrobit i sami smícháním 1,5 šálku olivového oleje a 1 šálku citronové šťávy. Pak už jen čistou utěrkou, krouživými pohyby přetřete nábytek a nechte působit alespoň pět minut. Poté povrch vyleštěte.

Na škrábance v dřevěném nábytku se doporučuje smíchat půl na půl ocet s olivovým olejem. Obnovu dřevěných povrchů docílíme prostředkem, který si vytvoříme z polovičního podílu čerstvé citronové šťávy a 25 % podílů destilovaného bílého octa a lněného oleje.

Postup je stejný jako u prvního, leštícího přípravku, akorát musíte nanášení a leštění několikrát zopakovat. Dřevěné povrchy otírejte pouze měkkými hadříky.

K odstranění zaschlých skvrn od sklenic zase nejlépe funguje roztok z jednoho šálku destilovaného bílého octa a stejného množství olivového oleje.

Moderna a klasika

V žádné zelené domácnosti by dále neměl chybět peroxid vodíku nebo prášek do pečiva.

Ekologové také nic nenamítají proti výdobytkům vědy, jako jsou čistící utěrky a na různé povrchy a nečistoty specializované hadříky z mikrovlákna. Při práci v kuchyni nasáknou až sedmkrát větším množstvím vody, než samy váží a navíc dobře absorbují mastnotu.

Tím pádem nemusíme přidávat saponáty a jiné čisticí prostředky. V domácnostech v podstatě nahradily prachovky, protože jsou elektrostatické a zachytí mnohem více nečistot. Jsou stejné šetrné k čištěným povrchům, mají dlouhou životnost a jednoduchou údržbu. Ušpiněnou utěrku z mikrovlákna stačí pouze vyprat v pračce.

S jelenem

Civilizační samozřejmostí je používání mýdla na osobní hygienu, praní i čištění. Ve vodě je stoprocentně biologicky rozložitelné na neškodné látky, které nijak nezatěžují životní prostředí. K předpírání a ručnímu praní se proto doporučují mýdlové vločky.

K čištění nejrůznějších věcí a na velmi špinavé prádlo se ještě donedávna používalo populární jádrové mýdlo s jelenem. Jedním z oblíbených zelených trendů se dnes staly doma vytvářené čisticí prostředky, které jsou vlastně různými kombinacemi všech výše zmíněných surovin.

Například mimořádně levný a spolehlivý univerzální čistič „na všechno“ si můžeme vytvořit pouze z nastrouhaného jádrového mýdla a sody.

A na konec jedno pravidlo: Méně je někdy více. Nepřekračujte doporučené dávky zakoupených přípravků, pracích prášků a saponátů, používejte odměrku.

Správné dávky nejenže zaručují nejvyšší prací účinnost, ale do odpadní vody se dostává méně chemikálií a snižuje se zátěž životního prostředí.