Udržitelné oblékání neboli slow-fashion je stále častěji používaným pojmem v médiích. Co to ale vlastně znamená? A lze si v Česku koupit oblečení vyrobené se skutečným respektem k přírodě i lidem?

Jistě znáte alarmující fotky a záběry z továren levných obchodních řetězců. Za nízkými cenami oblečení se většinou ukrývá otrocká práce v nelidských podmínkách. Zaměstnávany jsou zde především ženy, ale mnohdy i děti. Směny bývají dlouhé až devatenáct hodin, a to vše za mzdu zhruba šedesát korun za den. Tradičními výrobními centry oblečení jsou zejména Čína, Indie a Bangladéš, v posledních letech se ale továrny rozšiřují i na Srí Lanku či do Barmy.

Obchodní řetězce jako H&M, Zara i C&A se vymlouvají na to, že továrny nevlastní, a nemohou tak plně kontrolovat, jaké pracovní podmínky v nich panují. Kvůli sílícímu tlaku aktivistů a zákazníků ale postupně všechny řetězce začínají zdůrazňovat ve svých plánech a strategiích, že budou více dohlížet na to, aby jejich partneři zachovávali důstojnou práci svých zaměstnanců. Již dnes lze najít ve většině těchto obchodů malou část kolekce s „udržitelným“ původem. Je však těžké ověřit si, do jaké míry byly příroda i lidé při výrobě těchto kousků skutečně respektovány, a do jaké míry jde pouze o greenwashing velkých značek.

Pokud chci svým oblékáním planetu zatěžovat co nejméně, jak tedy postupovat?

Ideálním přístupem k nákupu oblečení by asi bylo mít pouze několik kusů na celý život, tak jak to měly naše babičky, a nekupovat žádné další. To je však dnes velmi těžce proveditelné. Můžeme se tomu snažit aspoň přiblížit tím, že se budeme soustředit na kvalitnější kousky, které vydrží alespoň několik sezón, a styl se snažit obměňovat zejména doplňky. Pokud nemáte problém se „sekáči,“ šatník lze obnovovat za málo peněz také skrze nákup z druhé ruky.

Pokud chcete zajít ještě dál, nabízíme tipy na české a slovenské značky, u kterých lze dohledat původ skutečně každého kusu. Nabízí oblečení a doplňky z udržitelných a rozložitelných materiálů, u jejichž výroby netrpěla příroda ani lidé. Tím, že je oblečení vyrobeno lokálně, odpadá navíc environmentální zátěž v podobě dopravy. Šití oblečení a bot také dává práci mnohdy ohroženým skupinám lidí v regionech.

Někoho hned na začátku odradí vyšší cena udržitelného oblečení. Ta má ovšem svoje důvody. Udržitelné firmy totiž platí adekvátní platy svým zaměstnancům, používají kvalitnější materiály, které jsou většinou dražší a nešijí oblečení po desetitisíci kusech horkou jehlou, tudíž nemají tak nízké ceny materiálu jako velké továrny. Díky malovýrobě a ruční práci jsou tedy tyto značky schopny zajistit kvalitu, která vydrží mnohem déle, než oblečení z řetězců.

Co to vlastně znamená udržitelná móda?

Pro začátek si objasněme základní pojmy. Aby se mohla značka oblečení oficiálně označovat jako udržitelná, nejjistějším označením je mít celosvětově uznávanou certifikaci udělovanou dle jasně stanovených kritérií. Nejznámější certifikace jsou například Fair-Trade či GOTS (Global Organic Textil Standard). Obě zajišťují, že při výrobě oblečení byly respektovány základní etické i ekologické normy.

Které materiály jsou rozložitelné? Textilní vlákna můžeme podle jejich původu dělit na chemická (viskóza, nylon, silon či polyester) a přírodní (bavlna, len, konopí či vlna). Výroba chemických vláken je oproti těm přírodním energeticky náročná a některá z nich (nylon či polyester) se vyrábějí z ropy, Navíc se v přírodě samy snadno nerozloží. Z přírodních vláken je nejtradičněji využívána bavlna. Její produkce je ale značně environmentálně náročná. Proto se dostávají do popředí i nové materiály jako je konopí či bambus.

Stále více se v módě používá pojem upcycling. Upcyklované tašky a oblečení jsou vyrobeny ze zbytkových materiálů, které by se jinak vyhodily.

České a slovenské obchody, které byste měli znát

Etik Butik je jedním z průkopníků prodeje udržitelné módy v Česku. Najdete tu víceméně vše, co si v rámci udržitelné módy lze představit – oblečení, šperky, kosmetiku či veganské boty.  Kromě eticky vyrobeného oblečení od značek z celé Evropy (například Armed Angels či Stanley and Stella) nabízí i vybrané české značky, jako jsou upcyklované tašky a kabelky od Teabag či voňavé svíčky ze sojového vosku od společnosti Aromka.

Mladá česká firma Bohempia se proslavila svými minimalistickými teniskami z technického konopí. Konopí je kromě svých praktických vlastností mnohem méně náročné na půdu i vodu než bavlna a podporuje různorodost druhové skladby v přírodě. U Bohempia najdete z konopí vše – oblečení, tenisky i doplňky do domácnosti, to vše je navíc vyrobené v Čechách či Střední Evropě. Novinku, kterou firma nedávno spustila, jsou barefoot tenisky kopírující přirozený tvar chodidla.

Green Butik se snaží ukázat, že oblečení z přírodních materiálů může být zároveň i slušivé a módní. Vyzkoušejte pohodlné šaty z biobavlny, sukně z konopí, vlněné svetříky z Lyocelu či bambusové spodní prádlo. Vyberou si i muži.

U české firmy Respiro jde originalita ruku v ruce s ekologií. Na své tašky, kabelky a doplňky do domácnosti používají sesbírané materiály jako hasičské hadice, cykloduše, bezpečnostní pásy do aut, ale také například gramodesky. Těm pak vdechují druhý život. Respiro také restauruje stará jízdní kola a motorky.

Čas pro design

Czech Labels je e-shop a zároveň kamenný obchod na Chodově s kurátorským výběrem oblečení a doplňků od lokálních fashion designérů a značek, které produkují udržitelným způsobem a s co nejmenším dopadem na životní prostředí. Obchod nabízí ucelené kolekce známých českých a slovenských návrhářů, ale i progresivní mladé autory využívajících nové materiály a způsoby výroby.

Se značkou SUTU budete mít jistotu, že ve stejném kousku neuvidíte deset dalších lidí. Mladá dvojice autorek navrhuje a šije své oblečení ve Zlíně. Jejich kousky jsou jednoduché a nadčasové, vyrobené z lokálních materiálů.

Návrhářka Ľubica Skalská se snaží vnést udržitelnost a pomalost do všech aspektů své tvorby. Oblečení šije výhradně z bio bavlny nebo upcyklovaných materiálů. Nabízí také kurzy šití a upcyclingu (například vyrábění šperků z denimu), nebo možnost využít její šicí dílnu.

Playbag se soustředí na vyrábění kvalitních tašek a batohů. Osmičlenná firma tvoří ve Zlíně, ale showroom má i v pražské Bořivojově ulici. Playbag pracuje s přírodními látkami, hlavně s bavlnou, lnem a recyklovanými materiály. Nová kolekce Boneless nabízí produktovou řadu zboží vyrobenou bez materiálů a součástek živočišného původu jako kůže nebo hedvábí.

Slovenská spojka

Drtivá většina světové bavlněné produkce je zpracovávána za použití pesticidů, insekticidů, je bělena chlórem či barvivy s obsahem těžkých kovů a také měkčena formaldehydem. To klade velkou zátěž nejen na ekosystémy, ale také na lidské zdraví. Slovenská značka Creeme proto vyrábí spodní prádlo z biobavlny. Ta si, díky tomu, že není chemicky bělena, zachovává svůj přirozený béžový odstín.

Slovenská značka Lull zosobňuje měkkost a huňatost. Nabízí pohodlné, ale stylové oblečení z udržitelných materiálů, ve kterém budete mít chuť zachumlat se do svého kardiganu a se šálkem horkého čaje si číst knihu při zavřeném okně, po kterém stékají kapky deště.

 

Znáte nějakou dobrou, lokální, udržitelnou značku, která zde není zmíněna? Napište nám do komentářů! A pokud jste si z uvedené nabídky nevybrali, je zde ještě jedna možnost. V Česku se vrací do módy kurzy šití. Ty umožní jednak vyrobit si vysněný kousek podle svých představ, ale také lepší recyklaci oblečení, kdy můžete oblečení, které už nenosíte přetvořit na zcela jinou věc. Další výhodou šití (a jakýchkoliv drobných ručních prací) je ta, že při nich skvěle vypnete a zbavíte se myšlenek na práci či stres.